Yoğun bakım hastalarında fiziksel kısıtlamayla deliryum arasındaki ilişkinin incelenmesi: önemli bir hemşirelik problemi
Examining the relationship between physical restriction and delirium in intensive care patients: an important nursing problem
  1. Tez No: 837651
  2. Yazar: SÜMEYYE TECER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hastalarında uygulanan fiziksel kısıtlamanın deliryumla ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırma, Sivas Numune Hastanesi yetişkin yoğun bakım ünitelerine Temmuz 2021-Mayıs 2022 tarihleri arasında yatan ve araştırma kriterlerine uyan 200 hasta ile yüz-yüze görüşülerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Hasta Tanıtım Formu, Glaskow Koma Skalası (GKS), Richmond Ajitasyon ve Sedasyon Skalası (RASS), Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Metodu (CAM-ICU) ve Deliryum Değerlendirme Çizelgesi'ni içeren ölçüm araçları kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov (K-S) testleri, tanımlayıcı istatistik testleri, Ki-kare analizi, Tekrarlı Ölçümlerde Tek yönlü ANOVA varyans analizi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive, cross-sectional and correlational study was conducted to examine the relationship between physical restraint and delirium in intensive care unit patients. The study was conducted by face-to-face interviews with 200 patients who were admitted to the adult intensive care units of Sivas Numune Hospital between July 2021 and May 2022 and who met the research criteria. The data of the study were obtained using measurement tools including Patient Introduction Form, Glasgow Coma Scale (GCS), Richmond Agitation and Sedation Scale (RASS), Confusion Assessment Method in Intensive Care Unit (CAM-ICU) and Delirium Assessment Schedule. Kolmogorov-Smirnov (K-S) tests, descriptive statistical tests, Chi-square analysis, One-way ANOVA variance analysis in repeated measures and Pearson Correlation analysis were used in the evaluation of the data.