Kompozit otonom semptom skoru (COMPASS-31) ölçeğinin fibromiyalji hastalarında türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of the composite autonomic symptom score (COMPASS--31) scale in fibromyalgia patients
- Tez No: 837656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER OSMAN PALA, DOÇ. DR. MUSA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fibromiyalji (FM), etyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte ayırt edici özelliği yaygın ağrı olan zayıflatıcı psikosomatik bir hastalıktır. Fibromiyalji sendromunda tanımlanan önemli patogenezlerden birisi de otonom sinir sistemi bozukluğudur. Bu çalışmanın amacı Kompozit Otonom Semptom Skoru (COMPASS-31) Ölçeğinin fibromiyalji hastalarında Türkçe geçerlik ve güvenirliğini belirlemektir. Çalışmaya fibromiyalji tanısı konmuş, en az 3 aydır ağrısı devam eden 18-60 yaşları arasında olan 117 birey dahil edildi. COMPASS-31'in güvenirliği, test-tekrar test ve iç tutarlılık analizi ile değerlendirildi. 31 birey 1 hafta sonra tekrar çalışmaya alındı. Test-tekrar test güvenirliği için Intraclass Correlation Coefficient (ICC) ve iç tutarlılık için Cronbach α hesaplandı. ICC skorları 0,212 ve 0,870 arasında değişmekte ve skalanın toplam skorunun ICC değeri 0,838 idi. Bu sonuçlar test-tekrar test sonuçlarının yüksek derecede korelasyonunu göstermektedir. İç tutarlılık analizi total skor için Cronbach α değeri 0,824 olarak belirlendi. Bu değer skalanın yüksek iç tutarlığa sahip olduğuna işaret etmektedir. Ölçeğin geçerliği, yapı geçerliği açısından değerlendirildi. Yapı geçerliğine ise yakınsak geçerlik ile bakıldı. Bu analiz için Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia is a debilitating psychosomatic disorder with widespread pain as its hallmark, although its etiology is unknown. One of the important pathogenesis defined in fibromyalgia syndrome is autonomic nervous system dysfunction. The aim of this study was to determine the Turkish validity and reliability of the Composite Autonomic Symptom Score (COMPASS-31) in fibromyalgia patients. The study included 117 individuals between the ages of 18 and 60 who were diagnosed with fibromyalgia and had pain for at least 3 months. The reliability of COMPASS-31 was evaluated by test-retest and internal consistency analysis. 31 individuals were included in the study again after 1 week. Intraclass Correlation Coefficient (ICC) was calculated for test-retest reliability and Cronbach α for internal consistency. ICC scores ranged between 0.212 and 0.870 and the ICC value of the total score of the scale was 0.838. These results indicate a high degree of correlation of the test-retest results. Internal consistency analysis revealed a Cronbach α value of 0.824 for the total score. This value indicates that the scale has high internal consistency. The validity of the scale was evaluated in terms of construct validity. Construct validity was analyzed with convergent validity. Pearson correlation coefficient was used for this analysis.