Hiperbilirubinemi nedeniyle fototerapi uygulanmış olan bebeklerde duyusal ve motor gelişim
Sensory and motor development in infants who have undergone phototherapy due to hyperbilirubinemia
- Tez No: 837657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUMANOĞLU AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmadaki amacımız hiperbilirubinemi sebebiyle fototerapi uygulanmış olan bebeklerde duyusal ve motor gelişimi araştırmak, duyusal ve motor gelişim arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya hiperbilirubinemi sebebiyle fototerapi almış 31 bebek dahil edildi. Katılımcı bebeklere dört aylık olduklarında Prechtl Genel Hareket Analizi (GMs), Alberta Infant Motor Skalası (AIMS) ve Bebek Motor Performans Testi (TIMP) ile motor değerlendirme, Bebeklerde Duyusal Fonksiyonlar Testi (BDFT) ve Bebek Duyu Profili (BDP) ile duyusal değerlendirme yapıldı. Elde edilen veriler incelendiğinde bebeklerin GMs sonuçlarına göre %52,17'si hafif düzey, %30,43'ü orta düzey ve %4,35'i şiddetli motor etkilenim gösterdi. AIMS'e göre bebeklerin %6,45'i riskli bölgede gelişim göstermekteydi.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to investigate sensory and motor development in infants who received phototherapy due to hyperbilirubinemia and to examine the relationship between sensory and motor development. Thirty-one infants who received phototherapy due to hyperbilirubinemia participated in the study. Participating infants underwent motor evaluation with Prechtl General Movement Assessment (GMs), Alberta Infant Motor Scale (AIMS) and Infant Motor Performance Test (TIMP), and sensory evaluation with Test of Sensory Functions in Infants (TSFI) and Infant Sensory Profile (ISP) when they were four months old. When the data obtained was examined, according to the GMs results of the infants, 52.17% showed mild motor impairment, 30.43% moderate motor impairment and 4.35% severe motor impairment. According to AIMS, 6.45% of infants develop in the risky area.