Hemşirelik öğrencilerinin yönetmelikte yer alan hemşirenin bağımsız, yarı bağımlı ve bağımlı rolleri hakkındaki bilgi düzeyi ve hemşirelik mesleğine yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining the level of knowledge about the independent, semi-dependent and dependent roles of the nursing students in the regulation and the attitudes to the nursing profession
  1. Tez No: 837671
  2. Yazar: RAVZA HATUN SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin, yönetmelikte yer alan hemşirelik girişimlerinin bağımsız, yarı bağımlı ve bağımlı rolleri hakkındaki bilgi ve hemşirelik mesleğine yönelik tutum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte olan araştırma Eylül-Ekim 2022 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde okuyan 721 öğrenci ile tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Hemşirelik Rolleri Bilgi Formu ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 23.0 kullanılmıştır. Tanımlayıcı testler ile sayı ve Kolmogorow-Smirnov, t testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Cronbach Alfa analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, hemşirelik öğrencilerinin %77'sinin kadın olduğu sınıfların orantısal dağıldığı görülmüştür. Hemşirelik öğrencilerinin %49.5'inin lisans eğitim süresince hemşirelik ile ilgili düşüncelerinde olumlu değişiklikler olduğunu belirtmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin %83.4'ünün hemşirelik mesleğini bağımsız profesyonel bir meslek olarak gördüğü, buna karşın hemşirelik öğrencilerinin sadece %4,2'sinin toplum tarafından hemşireliğin profesyonel bir meslek olarak görüldüğü düşüncesine sahip olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin %72.3'ünün yasa-yönetmeliği henüz hiç okumadığı belirlenmiş olup, buna rağmen %90.4'ünün yasa ve yönetmeliğin hemşirelik lisans eğitiminde bir ders olarak okutulması, öğrencilerin yasa ve yönetmeliğe hakim olarak mezun olması gerektiğini ifade etmiştir. Hemşirelik öğrencilerinin hemşirelik rolleri bilgi puanı ortalamasının 27.05±8.99 ile orta düzeyin biraz üzerinde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği toplam ve alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde; öğrencilerin hemşirelik mesleğine yönelik genel tutumlarının 121.32±22.81 ile olumlu yönde olduğu, 66.59±13.21 ile hemşirelik mesleğinin özelliklerini ve 38.65±8.23 ile mesleğin genel durumunu orta düzeyde algıladıkları, buna karşın 16.08±4.27 ile hemşirelik mesleğinin tercih edilebilirliğini düşük düzeyde algıladıkları görülmüştür. Hemşirelik rolleri hakkında bilgi düzeyi ile hemşirelik mesleğine yönelik tutumları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bulgularımız doğrultusunda araştırma kapsamında yer alan öğrencilerin mesleğe yönelik tutumlarının olumlu olmasına karşın, mesleği tercih etme konusunda daha negatif ve kararsız oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the level of nursing students' knowledge about the independent, semi-dependent and dependent roles of nursing interventions in the regulation and their attitudes towards the nursing profession. The cross-sectional and descriptive research has been completed in October 2022 with 721 students studying nursing at Sivas Cumhuriyet University, Faculty of Health Sciences. Introductory information form, nursing roles information form and attitude towards nursing profession scale were used as data collection tools. Ethics committee approval and institutional permission were obtained for the implementation of the study. SPSS 23.0 was used to evaluate the research data. Descriptive tests, number and Kolmogorow-Smirnov, t test, One Way ANOVA analysis, Cronbach Alpha analysis and Pearson Correlation Analysis were used. According to the results obtained from the research, it was seen that the classes in which %77 are female of the nursing students were distributed proportionally. %49.5 nursing students stated that there was a positive change in their thoughts about nursing during their undergraduate education. It was determined that %83.4 of the participants saw the nursing profession as an independent professional profession, whereas only %4.2 of the participants had the idea that nursing was seen as a professional profession by the society. Although it was seen that %72,3 nursing students did not read the law and regulation yet, %90.4 stated that the law and regulation should be considered as a course in undergraduate nursing education and that students should graduate with a good command of the law and regulation. The mean score of the participants' knowledge of nursing roles was 27.05±8.99 points, which is at a moderately level. When the total and sub-dimension mean scores of the Attitude Scale Towards Nursing Profession were examined; The general attitudes of the students towards the nursing profession were positive with 121.32±22.81 the characteristics of the nursing profession with 66.59±13.21 and 38.65±8.23 it was seen that they perceived the general condition of the profession at a moderate level, whereas with 16.08±4.27 they perceived the preferability of the nursing profession at a seen low level. It has been determined that there is a positive relationship between the level of knowledge about nursing roles and their attitudes towards the nursing profession. In line with our findings, it was determined that although the attitudes of the students included in the study were positive, they were more negative and undecided about choosing the profession