Diş hekimlerinin kemik grefti ve membran uygulama yöntemlerindeki farkındalık düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the awareness levels of dentists on bone graft and membrane application methods
  1. Tez No: 837673
  2. Yazar: ABDULLAH FURKAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN FATİH ARPAĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada diş hekimlerinin kemik grefti ve membran uygulama yöntemlerinin ve farkındalık düzeylerinin ölçülmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya yaşları 22-68 arasında değişen 208'i (% 57,3) erkek, 155'i (% 42,7) ise kadın olmak üzere toplam 363 diş hekimi dahil edildi. Diş hekimlerinin kemik grefti ve membran uygulama yöntemlerini ve farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla katılımcılara anket uygulandı. Anketin ilk altı sorusu diş hekimlerinin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorulardan, geri kalan 15'i diş hekimlerinin kemik grefti ve membran uygulama yöntemlerindeki farkındalık ve bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktaydı. Bulgular: Diş hekimlerinin % 53,4'ünün kemik ogmentasyonunda çoğunlukla otojenik kemik kullandığı, % 50,4'ünün çoğunlukla kollajen membran kullandığı saptandı. Çalışmaya katılan diş hekimlerinin kemik grefti seçiminde dikkat ettikleri faktörler incelendiğinde kemik oluşturma potansiyeli, hasta konforu, hastanın sistemik durumu, greftin rezorpsiyon süresi, greftin partikül büyüklüğü ve greftin kaynağı faktörlerine daha fazla dikkat ettikleri, buna karşın hastanın yaşı, uygulama şekli, güncel literatür gibi faktörlere ise daha az dikkat ettikleri görüldü. Diş hekimlerinin en fazla karşılaştıkları komplikasyonun kemikleşmeyen greft partiküleri olduğu bunu sırasıyla greftin rezorbe olması, membran ekspozu, yara yüzeyinin açılması, enfeksiyon, kanama, yumuşak doku gelişimi ve sinir yaralanması takip ettiği görüldü. Periodontoloji uzmanlarının kemik grefti seçiminde sıklıkla dikkat ettiği faktörler; kemik oluşturma potansiyeli, greftin kaynağı, greftin rezorpsiyon süresi ve greftin partikül boyutu idi. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanları ise en sık kemik oluşturma potansiyeli, güncel literatür, greftin rezorpsiyon süresi ve greftin kaynağına dikkat etmekteydi. Bu sayılan faktörlere Periodontoloji ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanlarının, uzmanlığı olmayan diş hekimlerine göre daha fazla dikkat ettiği saptandı. Membran seçiminde Periodontoloji ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanları genellikle rezorpsiyon süresi, uygulama kolaylığı ve güncel literatüre dikkat ederken; uzmanlığı olmayan diş hekimleri sırasıyla uygulama kolaylığı, rezorpsiyon süresi ve maliyet faktörlerine dikkat etmekteydi. Katılımcıların materyal ve membran seçiminde dikkat ettiği faktörlerin uzmanlık alanlarına göre farklılıklar gösterdiği tespit edildi. Sonuç: Çalışma sonucunda elde ettiğimiz verilere göre ogmentasyon işlemi ile ilgili tüm uzmanlık alanları arasında gerek klinik uygulama gerekse bilgi düzeyleri arasında belirgin farklar olduğu ortaya çıktı. Çalışmamız içinde kullanım alışkanlıkları ile ilgili saptanan istatistiksel farklılığın da büyük bir çoğunluğu uzmanlığı olmayan diş hekimlerinin kullanım alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Bu farkların giderilmesi ve ogmentasyon işlemi sırasında gerekli standardizasyonun sağlanması amacıyla meslek içi eğitimlerin oluşturulması ve diş hekimlerinin her zaman güncel literatüre ulaşabileceği bir ortam oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, it was aimed to measure the awareness levels of dentists in bone graft and membrane application methods. Materials and Methods: A total of 363 dentists, 208 (57.3%) male and 155 (42.7%) female, aged between 22-68 were included in this study. Questionnaire method was used to determine the awareness levels of dentists in bone graft and membrane application methods. The first six questions of the questionnaire consist of questions to determine the demographic characteristics of dentists, and the remaining 15 questions consist of questions to determine the awareness levels of dentists in bone graft and membrane application methods. Results: It was determined that 53.4% of the dentists mostly used autogenic bone in bone augmentation, 50.4% mostly used collagen membrane. When the factors that the participating dentists pay attention to in the selection of bone grafts are examined, they pay more attention to the factors such as bone formation potential, patient comfort, systemic condition of the patient, graft resorption time, graft particle size and source of the graft, and on the other hand, it was observed that they paid less attention to factors such as the age of the patient, the method of administration, and the current literature. It was observed that the most common complication encountered by dentists was non-ossifying graft particles, followed by graft resorption, membrane exposure, wound surface opening, infection, bleeding, soft tissue development and nerve injury. The factors that periodontologists often pay attention to in bone graft selection were bone formation potential, graft source, graft resorption time, and graft particle source. Oral and Maxillofacial Surgeons paid attention to bone formation potential, current literature, graft resorption time, and graft source. It was determined that Periodontology and Oral and Maxillofacial Surgery specialists pay more attention to these factors than dentists who have basic dental degree. Periodontology and Oral and Maxillofacial Surgery specialists usually pay attention to resorption time, ease of application and current literature in membrane selection.; dentists who have basic dental degree paid attention to ease of application, resorption time and cost factors, respectively. It was determined that the factors that the participants paid attention to in the selection of materials and membranes differed according to their profession. Conclusion: According to the data obtained as a result of the study, it was revealed that there were significant differences between all areas of expertise related to the augmentation procedure, both in clinical practice and in knowledge levels. The majority of the statistical differences in the usage habits in our study are due to the usage habits of the dentists who have basic dental degree. In order to eliminate these differences and to ensure the necessary standardization during the augmentation process, it is recommended to establish in-service training and to create an environment where dentists can always access up-to-date literature.