Akdağmadeni Kuzeydoğusu'nun jeolojik incelemesi
Geological investigation of the NE part of Akdağmadeni region
  1. Tez No: 83768
  2. Yazar: AKİF YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. FİKRET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKDAĞMADENİ KUZEYDOĞUSUNUN JEOLOJİK İNCELEMESİ Akif YEŞİLTAŞ Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. T. Fikret SEZEN Bu çalışmada, Akdağmadeni (Yozgat) kuzeydoğusunda yer alan ve Orta Anadolu Bindirme Kuşağı üzerinde bulunan inceleme alanının jeolojik evrimi ve tektonik yapısı ortaya konulmuştur. İncelenen alanda yer alan birimler otokton ve allokton birimler olarak iki ayrı bölümde irdelenmiştir. Otokton birimler; çalışma alanının temelindeki Üst Kretase'den önce oluşan metamorfitlerden oluşur. İlgili birimler, yüksek dereceli metamorfizmayla oluşan Akdağmadeni Litodem'inden meydana gelir. Bu temel birim üzerine Alt- Orta Eosen yaşlı Tokuş Formasyonu açılı uyumsuzlukla gelmektedir. Tokuş Formasyonu ise üç alt birime ayırtlanmıştır. Tokuş Formasyonu alttan itibaren; Akdağmadeni Litodemi üzerine açılı uyumsuzlukla gelen Susuzdağ çakıltaşı üyesi ile başlar. Bunun üzerine uyumlu olarak sığ denizel Asar kireçtaşı üyesi gelmekte;bu birim üzerine de yer yer lav akıntısı şeklindeki volkanik arakatkılı Banaz kumtaşı üyesi gelmektedir. Tokuş Formasyonu üzerine ise uyumlu olarak volkanik ve volkanosedimanter birimlerden oluşan Orta-Üst Eosen yaşlı Kaletepe volkanitleri gelmektedir. Kaletepe volkanitleri, tüf, aglomera, bazalt-andezit ve dasit, lav akıntısı ve volkanik kumtaşlarından meydana gelmektedir. Çalışma alanında bir nap şeklinde yüzlek oluşturan Kılıçlı Olistostromu yer almaktadır. Bu birimin tabanında Üst Kretase yaşlı fliş ve kireçtaşları bulunmakta ve üst seviyelerinde ise bol kıvrımlı, kırıntılı kayaçlar görülmüştür. Diğer birimler üzerinde açılı uyumsuzlukla bulunan ve bu çalışmada isimlendirilen olivinli Yeniyapan bazaltları bulunmaktadır. Bu birim, Eosen yaşlı birimleri etkileyen tektonik faaliyetlerden etkilenmediği için Eosen yaşlı birimlerden daha genç olduğu görülmüştür. Bütün birimler üzerinde ise Kuvaterner yaşlı alüvyonlar açılı uyumsuzlukla yer almaktadır. Allokton birimler ise, Üst Kretase yaşlı Tekelidağ Karışığından meydana gelmektedir. Çalışma alanında Tekelidağ Karışığı diğer otokton birimler üzerine tektonik dokanakla (bindirme fayı şeklinde) gelmektedir. Önceki çalışmalarda, Tekelidağ Karışığı içerisinde ayıtlanan üç formasyondan sadece alt seviyeleri oluşturan Şeyhhalil formasyonunu ayırtlanmıştır. Arazi çalışmaları sırasında alınan tabaka ve eklem ölçülerine göre yapılan analizlerde ise Eosen sonunda meydana gelen tektonik hareketlerde, K-G yönlü bir sıkışmanın varlığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Orta Anadolu Bindirme Kuşağı, bindirme fayı, Akdağmadeni (Yozgat).
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY M. Sc. Thesis THE GEOLOGICAL INVESTIGATION OF THE NORTHEASTERN PART OF THE AKDA?MADENİ (YOZGAT) REGION AkifYEŞİLTAŞ Cumhuriyet University Institute of Natural Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Assist. Prof. Dr. T. Fikret SEZEN The study area is located on the Central Anatolian Thrust Belt on the northwestern part of the Akdağmadeni (Yozgat) Region. This study aims to determine the geological evolution and tectonic structures of the study area. The units outcropping in the study area have been investigated as the otocthonous and allocthonous units. Authocthonous units include the Pre-Upper Cretaceous metamorphics, which high-grade metamorphics that called Akdağmadeni Lithodem. Lower- Middle Eocene Tokuş Formation uncomformably overlies the metamorphics. Tokuş formation is subdivided into three subunits. These are Susuzdağ Conglomerate, the shallow marine Asar limestone and Banaz sandstone memberVII consisting of the volcanic lava flows. The Middle-Upper Eocene Kaletepe volcanics comformably cover the Tokuş formation, and are composed of lava flows and volcanoclastic rocks. Kaletepe volcanics consist of tuff, agglomerates, basaltic, andesitic and dasitic lava flows and the volcanic sandstones. The Kılıçlı olistostrom technically overlies these units. Upper Cretaceous flysch and limestones are observed at the base of the Kılıçlı olistostrom. The Yeniyapan basalt composed of the basaltic lava flows which come discordance on the older units. The youngest unit in the study area is alluvium in Quaternary age. Allocthonous units consist of the Upper Cretaceous Tekelidağ Complex. Tekelidağ complex tectonically overlies the other units. In the study area, only the Şeyhhalil formation belonging to the Tekelidağ complex crops out. Structural data from the study area show the compression in north-south direction. These tectonic movements formed after the Eocene time. KEY WORDS: Central Anatolian Thrust fault, Akdağmadeni (Yozgat)