Karapir-ortaköy ve akçakışla plütonlarının jeokimyası ve jeokronolojisi (Yozgat-Akdağmadeni)
Geochemistry and geochronology of the karapir-ortaköy and akçakişla plutons (Yozgat-Akdağmadeni)
  1. Tez No: 947456
  2. Yazar: NUH KADRİ ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL ÖKSÜZ, DOÇ. DR. OKAY ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Karapir-Ortaköy ve Akçakışla Plütonları, Orta Anadolu Kristalen Kompleksi'nin kuzeydoğu bölümünde bulunmakta olup granit ve monzonitten meydana gelmektedir. Bu plütonlar; mermer, şist ve kuvarsitten oluşan Paleozoyik yaşlı Akdağ Metamorfitlerini kesmekte ve Pliyosen yaşlı kumtaşları tarafından uyumsuzlukla örtülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Karapir-Ortaköy ve Akçakışla Plütonlarının petrolojik evriminin ve jeotektonik ortamının irdelenmesi amacıyla petrografik analiz, tüm kayaç jeokimyası ve zirkon U-Pb yaş verileri elde edilerek bunlar üzerinden yorumlamaları yapılmıştır. Petrografik gözlemler sonucu tanımlanan granit ve monzonit, jeokimyasal olarak alkalen karakter sunmaktadır ve jeotektonik ortam olarak çarpışma sonrası granitoyitleri ile benzer özellikler sergilemektedir. Granit örneklerindeki zirkonda uygulanan U-Pb yaşlandırma analizleri sonucunda Karapir-Ortaköy Plütonu'nun yaş aralığı 67-63 My, Akçakışla Plütonu'nun ise 63 My sunduğu belirlenmiştir. Bu veriler plütonların Geç Kretase-Erken Paleosen döneminde oluştuklarına işaret etmektedir. Burada sunulan tüm analitik veriler Karapir-Ortaköy ve Akçakışla plütonlarının Geç Kretase-Erken Paleosen döneminde çarpışma ile eş yaşlı tektonik ortamda oluştuğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Karapir-Ortaköy and Akçakışla Plutons are located in the northeastern part of the Central Anatolian Crystalline Complex and consist of granite and monzonite. These plutons cut the Paleozoic Akdağ Metamorphics, which consist of marble, schist, and quartzite, and are unconformably overlain by Pliocene sandstones. In this thesis, petrographic analysis, whole-rock geochemistry, and zircon U-Pb age data were obtained and interpreted to investigate the petrological evolution and geotectonic setting of the Karapir-Ortaköy and Akçakışla Plutons. The granite and monzonite identified through petrographic observations exhibit an alkaline geochemical character and exhibit similar geotectonic characteristics to post-collisional granitoids. U-Pb dating analyses of zircon in granite samples revealed an age range of 67-63 Ma for the Karapir-Ortaköy Pluton, while the Akçakışla Pluton is 63 Ma. These data indicate that the plutons formed during the Late Cretaceous-Early Paleocene period. All analytical data presented here indicate that the Karapir-Ortaköy and Akçakışla plutons formed during the Late Cretaceous-Early Paleocene period, within a tectonic environment contemporaneous with the collision.