Temel bir insan hakkı olarak eğitim hakkı
The right to education as a basic human right
- Tez No: 837689
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Eğitim hakkı, diğer insan haklarının da gerçekleşebilmesini ve korunmasını sağlayan en önemli haklardan biridir. Bu yönüyle eğitim hakkı, temel insan haklarının ön şartı, tamamlayıcısı ve geliştiricisi konumundadır. Her ne kadar günümüzde ekonomik, sosyal ve kültürel haklardan sayılsa da eğitim hakkı temel insan haklarından biri olarak kavramsallaştırılmalıdır. Bu çalışmada insan hakkının kavramsal çerçevesi, sınıflandırılması ve korunması ele alındıktan sonra eğitim hakkının kapsam ve niteliği incelenerek temel insan haklarından biri olduğu ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to education is one of the most important rights that ensures the realization and protection of other human rights. In this respect, the right to education is the precondition, complement and developer of basic human rights. Although today it is considered as one of the economic, social and cultural rights, the right to education should be conceptualized as one of the basic human rights. In this study, after the conceptual framework, classification and protection of human rights are discussed, the scope and nature of the right to education will be examined and it will be tried to be revealed that it is one of the basic human rights.