Resimde insan çözümlemeleri
Human analysis in painting
  1. Tez No: 837688
  2. Yazar: OSMAN YAKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ASLI IŞIKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, insanların doğaya duyduğu eğilimi ve bireylerin sanat ve bilim aracılığıyla meraklarını, gelişimlerini, tasarımlarını ve yaratıcı arzularını doğanın işlevselliği ve estetiği aracılığıyla nasıl ifade ettiklerini keşfetmektedir. İnsanlar, kendi varlıkları aracılığıyla evrene çözümler üreterek evrim geçirirken, varlıkları zamanla, değişimle, dönüşümle ve evrimle karmaşık bir şekilde iç içe geçmiştir. Aristoteles'ten Heidegger'e varoluş kuramcıları tarafından vurgulandığı gibi, varlık zamansaldır. Bu süreç boyunca evrimsel dönüşümler ve deformasyonlar, varlık kavramının sanattaki yansımasını etkilemiştir. İnsan bilgisi pratik yaşamı şekillendirirken, sanat, bilim ve felsefe çözüm yöntemleri üretmiştir. Özellikle anatomi, sanatta kapsamlı çözümlerin temelini oluşturmuştur. Bu çalışma, insan varlığının genel kavramlarına odaklanarak, varlığın oluşumu, yaşamı ve işlevi konularındaki tartışmaları figüratif resimler ve sanatçı örnekleri aracılığıyla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores the human inclination towards nature and how individuals express their curiosity, development, design, and creative desire through art and science, mediated by the functionality and aesthetics of nature. As humans evolve by generating solutions to the universe through their own existence, their being and existence are intricately intertwined with temporality, change, transformation, and evolution. As emphasized by existential theorists from Aristotle to Heidegger, existence is temporal. Throughout this process, evolutionary transformations and deformations have influenced the reflection of the concept of existence in art. While human knowledge shapes practical life, art, science, and philosophy have produced methods of resolution. Anatomy, in particular, has laid the foundation for comprehensive solutions in art. This study focuses on general concepts of human existence, examining discussions on the formation, life, and function of existence through figurative paintings and examples of artists.