Sağlık kurumlarında yaşanan şiddetin, duygusal tükenmişlik ve iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The effect of violence in healthcare institutions on emotional exhaustion and quality of work life
- Tez No: 837706
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA SİVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şiddet, bugünün dünyasında pek çok alanda farklı şekillerde ortaya çıkmakta ve sağlık çalışanları da bu duruma maruz kalmaktadır. Çalışma sağlık kurumlarında yaşanan şiddetin duygusal tükenmişlik ve iş yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ölçmeyi hedeflemektedir. Çalışmaya Ankara ilindeki çeşitli özel hastanelerden 368 sağlık personeli katılmıştır. Çalışmanın kavramsal zeminini oluşturan şiddet, duygusal tükenmişlik ve iş yaşam kalitesi kavramları detaylı olarak açıklanmıştır. Araştırmanın yöntemi, nicel analizleri içeren yaklaşımdır. Çalışmada Sağlıkta Şiddet Demografik Özellikler Anketi, İş Yaşam Kalitesi Ölçeği, Tükenmişlik Envanteri-Eğitimci Ölçekleri kullanılmıştır. Bu anket ve ölçekler, bir sağlık kuruluşundan seçilen doktor, hemşire ve diğer personel tarafından doldurulmuştur. Toplanan veriler istatistik yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve örneklem grubundan alınan cevaplar değerlendirilerek puanlanmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalma oranının ve duygusal tükenmişliğin yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddetin duygusal tükenmişliği etkilemediği; iş yaşam kalitesinin alt boyutlarından iş kariyer memnuniyetini ve işi kontrol edebilme becerisini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, işyerinde yaşanan şiddetin sağlık çalışanlarının psikolojik iyi oluşları ve çalışma koşulları üzerinde olumsuz etkisinin evrensel olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence occurs in many different ways in today's world, and healthcare workers are also exposed to this situation. The study aims to measure the impact of violence experienced in healthcare institutions on emotional burnout and quality of work life. 368 healthcare personnel from various private hospitals in Ankara participated in the study. The concepts of violence, emotional exhaustion and quality of work life, which form the conceptual basis of the study, are explained in detail. The method of the research is the approach that includes quantitative analysis. Health Violence Demographic Characteristics Survey, Work Life Quality Scale, Burnout Inventory-Educator Scales were used in the study. These questionnaires and scales were filled out by doctors, nurses and other personnel selected from a healthcare institution. The collected data were analyzed using statistical software and the answers received from the sample group were evaluated and scored. As a result of the research, it was determined that the rate of exposure to violence and emotional exhaustion of healthcare workers was high. However, the violence experienced by healthcare professionals does not affect emotional exhaustion; It has been concluded that it affects work career satisfaction and the ability to control work, which are sub-dimensions of work life quality. As a result, it has been determined that the negative impact of workplace violence on the psychological well-being and working conditions of healthcare professionals is universal.