Tüketicilerin satın alma davranışlarında duyuların rolü: Bir alan araştırması
The role of senses in consumers' purchasing behavior: A field research
  1. Tez No: 837707
  2. Yazar: NURSENA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tüketicilerin satın alma davranışları üzerinde duyuların rolünü araştıran bu çalışmada amaç, duyusal pazarlama unsurlarının tüketici üzerindeki etkilerini daha iyi gözlemlemek ve anlayabilmektir. Pazarlama var olduğu günden beri tüketici tabanlı bir bilimdir. Tüketiciler üzerinde ve çevresinde şekillenip, gelişmekte olan pazarlama stratejilerinde tüketicilerin davranışlarını iyi gözlemlemek, tüketicinin ne istediğini ne beklediğini iyi anlayabilmek hayati bir önem arz etmektedir. Geleneksel pazarlama anlayışının ve yöntemlerin, günümüz rekabet ortamında savaşabilmek, ayakta kalabilmek için yeterli olmadığını bilmekteyiz. Bu nedenle bu çalışmada tüketicilerin satın alma davranışları, duyusal pazarlama kavramı ve duyusal unsurların tüketiciler üzerindeki etkileri hakkında araştırmalar ve literatür çalışması yapılmıştır. Diğer bir anlatımla duyusal unsurların kullanıldığı bir pazarlama stratejisinin başarısı ölçülmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which investigates the role of the senses on the purchasing behavior of consumers, is to better investigate and understand how sensory marketing affects the consumer. Marketing has always been a consumer-based science . If we study marketing strategies that are based upon comsumers, we can observe the behavior of consumers and grasp thoroughly what the consumer wants and expects. We know that traditional marketing understanding and methods are not enough to overcome and survive in today's extremely competitive business environment. Due to this reason, in this study, researches and literature studies were carried out and studied about the purchasing behavior of consumers, the concept of sensory marketing and the effects of sensory elements on consumers. In other words, the success of a marketing strategy in which sensory elements are used has been investigated.