Sürdürülebilir kentleşme bağlamında stratejik hizmetlerin önceliklendirilmesi: Büyükşehirler için bir model önerisi
In the context of sustainable urbanism prioritization of strategic services: A model suggestion for metropolitan municipalities
  1. Tez No: 837717
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM DEVELİOĞLU, PROF. DR. MEHMET BARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sürdürülebilirlik ve strateji kavramları neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Fakat ikisinin de bilimsel olarak araştırma konusu haline gelmesi 1900'lü yılların ikinci yarısına rastlamaktadır. Sürdürülebilirliğin stratejik yönetimin odak noktasına girmesi 2000'li yılları bulsa da sürdürülebilir kentleşme daha yeni bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gelişmelerin en önemli nedeni kuşkusuz çevresel, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlardaki değişimlerdir. Dünya'da doğal kaynaklar gitgide tükenmekte, ekonomik refah seviyeleri düşmekte, toplumsal eşitsizlikler artmaktadır. Bu sorunların çözümü ise ancak dengesi bozulan kentlerin ihyası ile olabilir. Bu çalışmada sürdürülebilirlik ve stratejik yönetim düşüncesi kavramsal olarak ele alınmış, her iki kavramın birbiriyle kesiştiği noktalar değerlendirilerek, kentsel sürdürülebilirlik çerçevesinde daha yaşanabilir bir Dünya için otoritelerin stratejik bir yönetim perspektifi geliştirmesi hedeflenmiştir. Giriş bölümünde mevcut problematik durum, yeni bir modele duyulan ihtiyaç, literatürdeki önceliklendirme yaklaşımları ele alınmıştır. İkinci bölümde sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma ile sürdürülebilir kentleşme uluslararası değerlendirme kuruluşlarının metriklerine kadar detaylı bir şekilde tanımlanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde stratejik yönetim süreçlerinde kullanılan araçlar açıklanmış, önceliklendirme ile ilgili literatür taramasına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde büyükşehirlerin çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarda sürdürülebilir kentleşmeyi sağlayabilmeleri için izlemeleri öngörülen stratejik bir yöntem olarak Sürdürülebilir Kentleşme Önceliklendirme Yönetimi Modeli (SUPRIMA) önerilmiştir. SUPRIMA Modeli Kentsel Sürdürülebilirlik Master Planlaması, Sürdürülebilir Gelişme Mikrobölgelemesi, Hizmet İhtiyaçlarının Önceliklendirmesi ile Projelerin Önceliklendirmesi olmak üzere dört adımdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concepts of sustainability and strategy are almost as old as human history. However, the fact that both concepts became the subject of scientific research coincides with the second half of the 1900s. Although it fell on to the 2000s for sustainability to come into the focus of strategic management, sustainable urbanization is a newer phenomenon. Undoubtedly, the most important reason for these developments is the changes in environmental, economic, and social needs. In the World, natural resources are being depleted, economic welfare levels are decreasing, and social inequalities are increasing. The solution to these problems can only be with the revival of the cities where the balance has been most disturbed. In this research study, the idea of sustainability and strategic management is conceptually discussed, the intersection areas of sustainability and strategic management are evaluated, and for public authorities developing a strategic management perspective within the framework of urban sustainability for a more livable World. In the introduction part of the study, the current problematic situations, the need for a new model, and prioritization approaches in the literature were discussed. In the second part, sustainability, sustainable development and sustainable urbanization are tried to be defined in detail, including the metrics of international evaluation organizations. In the third chapter, strategic management, and its tools are explained, and tried to give a detailed literature review on prioritization. In the fourth chapter, Sustainable Urbanization Prioritizaton Management Model (SUPRIMA) is proposed as a strategic method that metropolitan cities should follow in order to achieve the ideal of sustainable urbanization in environmental, economic, and social dimensions. The SUPRIMA Model consist of four steps: Urban Sustainability Master Planning, Sustainable Development Microzonation, Service Needs Prioritization and Projects Prioritization.