Üreme sezonunda östrüsleri senkronize edilen ivesi ırkı koyunlarda selenyum, vitamin E, vitamin A ve vitamin D3 ilavesinin fertilite parametrelerine etkileri
Effects of selenium, vitamin E, vitamin A and vitamin D3 administration fertility parameters in awassi ewes synchronized estrus in breeding season
- Tez No: 837720
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SARIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışma, üreme mevsiminde östrüs senkronizasyonu yapılan İvesi koyunlarında, Se, vit E, vit A ve vit D3 ilavelerinin fertilite parametrelerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla düzenlendi. Çalışmada, 75 baş koyuna 20 mg flugeston asetat içeren intravaginal süngerler (Chronogest CR®, Intervet, Türkiye) uygulandı. Daha sonra koyunlar iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki koyunlara (Grup I, n=38) 1 ml selenyum ve vit E (1 mg/1 ml sodyum selenit ve 60 mg/ml vit E, Yelvit®, Teknovet, Türkiye) ile 1 ml/50 kg CA vit A, vit D3 ve vit E (200.000 IU vit A /ml vit A, 30.000 IU/ml vit D3 ve 20 mg/ml vit E, Adevil®, Vilsan, Türkiye) enjeksiyonu kas içi yolla uygulandı. İkinci gruptaki koyunlar (Grup II, n=37) kontrol grubu olarak bırakıldı. Her iki grupta da süngerler 9 gün süreyle tutuldu ve süngerlerin çıkartılması sırasında 500 IU PMSG (Chronogest/PMSG, 6000 IU, Intervet, İstanbul, Türkiye) ve 250 mcg kloprostenol sodyum (Minoprost®, Vilsan, Türkiye) kas içi yolla uygulandı. Süngerlerin uzaklaştırıldığı gün birinci gruptaki koyunlara (Grup I) 1 ml/50 kg CA Adevil'in ikinci enjeksiyonu yapıldı. Koçlar süngerler çıkartıldıktan 24 saat sonra sürüye katıldı ve günde iki kez sabah-akşam 1 saat boyunca koyunlar arasında kaldı. Östrüsleri tespit edilen ve aşımları tamamlanan koyunlar sürüden ayrılarak farklı bir bölmeye alındı. Grup I ve Grup II'de sırasıyla östrüs oranları %86.11 ve %85.29 (p=0,922), konsepsiyon oranları % 74.19 ve %58.62 (P=0,275), gebelik oranları %63.88 ve %50 (P=0,334). doğum oranları % 100 ve %100, yavru verimleri %126.08 ve %123.52 (P=0,858) olarak belirlendi. Sunulan çalışmada vit A, D3, E ve Se uygulanan İvesi ırkı koyunlarda fertilite parametrelerinin istatistiksel olarak farklı çıkmadığı fakat oransal olarak olumlu etkilendiği görüldü. Vitamin A, D3, E ve Se uygulamasının fertilite parametreleri üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için farklı çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of Se, vit E, vit A and vit D3 on fertility parameters of Awassi ewes estrus synchronized in breeding season. In the study, intravaginal sponges containing 20 mg of flugestone acetate (Chronogest CR®, Intervet, Turkey) was applied to 75 sheep. Subsequently ewes were divided into two groups. For ewes in the first group (Group I, n=38) 1 ml of selenium and vit E (1 mg/1 ml of sodium selenite and 60 mg/ml of Vit E, Yelvit®, Teknovet, Turkey) with 1 ml/50 kg vit A, vit D3 and vit E (200,000 IU vit A /ml vit A, 30,000 IU/ml vit D3 and 20 mg/ml vit E to Adevil®, Vilsan, Turkey) were administered intramuscularly. Ewes in the second group (Group II, n=37) were considered as the control group. In both groups, sponges were left in for 9 days and When the sponges were removed, 500 IU PMSG (Chronogest/PMSG, 6000 IU, Intervet, Istanbul, Turkey) and 250 mcg cloprostenol sodium (Minoprost®, Vilsan, Turkey) were administered intramuscularly. The ewes in the first group (Group I) second injection of 1 ml/50 kg Adevil were administered on the day the sponges were removed. The rams joined the herd for an hour twice a day, morning and evening 24 hours after the removal of sponges. The ewes which estrus were detected and their mating were completed were separated from the herd and taken to a different compartment. The estrus rates, conception rates, pregnancy rates, kidding rates, and litter size in Group I and Group II were 86.11% and 85.29% (P=0,922), 74.19% and 58.62% (P=0,275), 63.88% and 50%(P=0,334), 100% and 100% and 126.08% and 123.52% (P=0,858), respectively. In the present study, it was observed that fertility parameters were not statistically different in Awassi sheep administered vit A, D3, E and Se, but were positively affected proportionally. It was concluded that different studies should be conducted to reveal the effects of vitamin A, D3, E and Se administration on fertility parameters more clearly.