Hastanelerde kalite çalışmaları ve kalite denetimlerindeki ölçme ve değerlendirme sonuçlarının çalışanların kalite algısına etkileri: Antalya ili özel hastane örneği
The effects of measurement and evaluation results in quality studies and quality audits in hospitals on employees' perception of quality: The case of Antalya private hospital
- Tez No: 837741
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma Antalya ilinde hizmet veren bir özel hastanede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı hastanelerdeki kalite çalışmaları, denetimleri ve kalite denetimlerindeki ölçme ve değerlendirme sonuçlarının çalışanların kalite algısına etkilerini belirlemektir. Araştırma betimleyici ilişkisel bir tarama modeli üzerine kurulmuştur. Araştırmada Antalya ilinde görev yapan 200 çalışana anket uygulanmış ve sonuçlar bir istatistik analiz programında değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin güvenirlik düzeylerinin tespiti için Cronbach's Alpha katsayısına yer verilmiştir. Araştırmada verilerin normal dağılıma uygunluğu Skewness ve Kurtosis değerleri ortaya konulmuştur. Söz konusu değerlerin -2 ila +2 aralığında olması durumunda verilerin normal dağılıma uygunluğu kabul edilmiştir. Çalışmada ikili değişken gruplarının (cinsiyet ve medeni durum gibi) karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem t-testine yer verilmiştir. İkiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Araştırmada evrenin tamamına ulaşıldığı için örneklem alınmamıştır. Oluşturulan altı adet hipotez analiz edildiğinde iki hipotez kabul, dört hipotez reddedilmiştir.“Hastane kalite denetimleri çalışanların kalite algısını etkilemektedir.”Ana hipotezi kabul edilmiştir. Hastanelerde kalite çalışmaları ve denetimleriyle ölçüm sonuçlarının çalışanlar üzerinde önemli etkileri olduğu, liderlik, eğitim, insan kaynaklarının yönlendirilmesi, kurum, çalışan ve hasta yararı gibi konularda anlamlı faydalar sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a private hospital serving in Antalya province. The aim of the study is to determine the effects of quality studies, audits and measurement and evaluation results in quality audits on the quality perception of employees. The study was based on a descriptive relational survey model. In the study, a questionnaire was applied to 200 employees working in Antalya province and the results were evaluated in a statistical analysis program. Cronbach's Alpha coefficient was used to determine the reliability level of the data obtained. In the study, the suitability of the data for normal distribution was revealed by Skewness and Kurtosis values. If these values were in the range of -2 to +2, the data were accepted to be suitable for normal distribution. In the study, Independent Sample t-test was used in the comparison of binary variable groups (such as gender and marital status). One-way variance (ANOVA) analysis was used to compare groups of more than two variables. Since the entire population was reached in the study, no sample was taken. When the six hypotheses were analyzed, two hypotheses were accepted and four hypotheses were rejected.“Hospital quality audits affect the quality perception of employees.”The main hypothesis was accepted. It was concluded that the results of quality studies and audits in hospitals have significant effects on employees and provide significant benefits in areas such as leadership, training, orientation of human resources, organization, employee and patient benefit.