Farklı supramolekül türlerinin talasemi hastalarında hemoglobinin psödo peroksidaz aktivitesinin inhibisyonun belirlenmesinde kullanılması
Use of different types of supramolleculars in determining the inhibition of hemoglobin pseudoperoxi̇dase activity in patients with thalassemi̇a
- Tez No: 837752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJDET ŞEN, PROF. DR. ISRAA GHASSAN ZAINAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez çalışmasında literatürde yer alan Piridin, propil ve nitrobenzil gruplarına sahip kaliks[4]aren bileşikleri sentezlendi. Diğer taraftan kitosan, beta ve gamma siklodekstrin, sentezlenen kaliksaren bileşikleri ile kitosan, beta ve gama siklodekstrin ile diisokarbodiamid ile çapraz bağlanması ile kaliksaren-kitosan, kaliksaren-beta-SD, kaliksaren-gama-SD kombinasyonları sentezlendi. Sentezlenen bu bileşikler talasemi hastalarında psödo-peroksidaz aktivitesinin ihibisyon değerlerinin belirlenmesinde kullanıldı. Araştırma sonuçlarında inhibisyon değeri en iyi olan kaliks[4]aren bileşiği piridin grubuna sahip bileşik olurken, kitosan, beta ve gama siklodekstrin üçlüsünde diğerlerinden ayrılan beta-siklodekstrin olduğu görülmüştür. Çapraz bağlı kombinasyonlarda ise Piridinyum grubuna sahip kaliks[4]aren bileşiği–beta-siklodekstrin kombinasyonu yüksek inhbisyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, calix[4]arene compounds with pyridine, propyl and nitrobenzyl groups in the literature were synthesized. On the other hand, chitosan, beta and gamma cyclodextrin were obtained commercially and the combinations of chitosan, beta and gamma cyclodextrin with diisocarbodiamide, calixarene-chitosan, calixarene-beta-CD, calixarene-gama-CD combinations were synthesized. These synthesized compounds were used to determine the inhibition values of pseudo-peroxidase activity in thalassemia patients. In the results of the research, it was observed that the calix[4]arene compound with the best inhibition value was the compound with the Pyridine group, while the chitosan, beta and gamma cyclodextrin trio different from the others in beta-cyclodextrin. In cross-linked combinations, the combination of calix[4]arene compound with Pyridinium group – betacyclodextrin showed high inhibition.