Kamu harcaması ve enflasyonun büyüme üzerindeki etkisi: Azerbaycan örneği
The impact of public expenditure and inflation on growth: The case of Azerbaijan
  1. Tez No: 837765
  2. Yazar: SAADAT IBRAHIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu harcaması ve enflasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini incelemek ve analiz etmektir. Bu amaçla öncelikli olarak kamu harcamaları, enflasyon ve ekonomik büyüme teorik çerçevede ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kamu harcaması ve enflasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin incelenmesi için analiz yapılmıştır. Bu tez çalışması dahilinde yürütülen analizlerden elde edilen bulgulara göre kamu harcamaları ile GSYH arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Analizin TÜFE ile milli gelir arasındaki ilişki boyutuna bakıldığında bu iki değişken arasında uzun dönemde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. TÜFE ile ekonomik büyüme arasında yapılan nedensellik analizlerinde ise enflasyonun ekonomik büyümeyi etkilediği görülmektedir. Uzun dönem katsayı işaretinden bu etkinin negatif yönde olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and analyze the effects of public expenditure and inflation on economic growth. For this purpose, primarily public expenditures, inflation and economic growth have been tried to be put forward in the theoretical framework. Analysis was made to examine the effects of public expenditure and inflation on economic growth. According to the findings obtained from the analyzes carried out within the scope of this thesis, it was concluded that there is a long-term relationship between public expenditures and GDP. Considering the relationship between CPI and national income of the analysis, a significant long-term relationship was found between these two variables. In the causality analyzes between CPI and economic growth, it is seen that inflation affects economic growth. From the long-term coefficient sign, it can be said that this effect is negative.