Farabi'nin mantık anlayışı temelinde bilgi ve varlık
Knowledge and existence on the basis of Farabi's concept of logic
- Tez No: 837772
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Aklın tümelleştirme yetisi var olanlar hakkında çeşitli bilgileri bize edinmek adına faaliyet göstermektedir. İslam Felsefesi özelinde temelde varlık bilgisi ve ne'lik bilgisi olarak kısımlandırılan bu faaliyeti gerçekleştirmek için felsefi ve mantıki bir yaklaşım vardır. Tez temelde bu bilginin elde ediliş yönü ve varlıkla olan bağlantısı incelemektedir. İlk bölümde bu amaçla Fârâbî'nin kullandığı bazı kavramların anlamları ön plana çekilerek onun sisteminin bu izaha müsait olduğunu gösterilmeye çalışılmıştır. İzahları varlık ve mevcut kavramları eksenli olmakla beraber Fârâbi'nin kullandığı kavramsal şeması bu yönüyle ortaya koyulmuştur. İlerleyen bölümde, ortaya koyulan kavramlardan oluşan yargı bildiren yapılar ve bu yapıların hangi durumlarda kesin bilgi vasfına haiz olduğu izah edilmiştir. Son kısımda ise Fârâbî'nin kesin ve çelişiği asla düşünülemez dediği bilgilerin neden varlıkla ilgili cümle kurabilmenin imkânına sahip olduğu varlıksal ortaklık üzerinden gösterilmeye çalışılmış. Sonrasında ise varlık yükleminin yüklenmesi cihetiyle varlık mertebeleri arasındaki fark ve tasdik ifade eden yapılar üzerinden çıkan varlıklar ile ilgili sonuçların Fârâbî'nin genel felsefi sistemiyle uyumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The universalization ability of the akl operates to obtain various information about existing things(mevcud) and existence(vucüd). In Islamic Philosophy, there are a philosophical and logical approach to carry out this activity, which is basically divided into knowledge of existence and knowledge of what it is( mahiyye). The thesis basically examines the way this information is obtained and its connection with existence. For this purpose, in the first chapter, the meanings of some concepts used by Fârâbî are highlighted and an attempt is made to show that his system is suitable for this explanation. Although his explanations are based on the concepts of existence and existing, the conceptual scheme used by Fârâbi is revealed in this aspect. In the following section, the structures that express judgments consisting of the concepts presented and the situations in which these structures have the quality of definitive knowledge are explained. In the last part, it has been tried to show why the information that Fârâbî said is definitive and contradictory can never be considered, has the possibility of making sentences about existence, through ontological partnership. Afterwards, the difference between the levels of existence in terms of the predicate of existence and the compatibility of the results regarding the entities derived from the structures expressing confirmation with Fārābī's general philosophical system were evaluated