Sanayi şirketlerinde planlama bütçelerinin hazırlanması ve uygulanması gerçeği / Irak sanayi şirketlerinde uygulamalı bir çalışma
The fact of the preparation and implementation of planning budgets in industrial companies / an applied study in Iraq industrial companies
- Tez No: 837771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ERTUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bütçeleme gerek planlama, gerek yürütmeyi denetleme ve başarı değerlemesi yapma açılarından yönetim muhasebesinin en önemli araçlarından biridir. Bütçe, faaliyet dönemi öncesindeki planlama fonksiyonunun yanı sıra, faaliyet dönemi sonunda faaliyet denetimi, yani gerçekleşen faaliyetlerin kontrolü işlevini de yerine getirmektedir. İşletmeler için yönetimsel açısından önemli işlevleri yerine getiren bütçeleme süreçlerinin doğru algılanması ve uygulamada etkinliğin sağlanması son derece önemlidir. Bu kapsamda Irak'ta bulunan sanayi işletmelerinde çalışan bütçe hazırlanmasından ve uygulanmasından sorumlu personellere bütçe hazırlama ve uygulama sürecine yönelik toplam 50 maddeden oluşan çevrim içi anket uygulanmıştır. 251 kişi ile gerçekleştirilen anket uygulama sonuçları değerlendirildiğinde bütçe hazırlama esnasında alternatif senaryoların en az birinin değerlendirilerek bütçe hazırlandığı genel olarak birden fazla senaryonun bütçe raporlarında işlendiği ifade edilmiştir. Bununla birlikte genel olarak bütçe planları ile fiili sonuçların örtüşmediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan sanayi şirketi çalışanlarına göre bütçe uygulamalarına katılım düzeyinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Budgeting is one of the most critical management accounting tools for planning, monitoring execution, and evaluating success. In addition to the planning function before the activity period, the budget also fulfills the role of activity control, that is, the control of actual activities at the end of the activity period. It is imperative to correctly perceive budgeting processes, which fulfill critical administrative functions for businesses, and to ensure effectiveness in practice. In this context, an online survey consisting of 50 items regarding the budget preparation and implementation process was applied to the personnel responsible for budget preparation and implementation working in industrial enterprises in Iraq. When the results of the survey conducted with 251 people were evaluated, it was stated that the budget was prepared by evaluating at least one of the alternative scenarios during budget preparation, and generally more than one scenario was included in the budget reports. However, it has been concluded that, in general, budget plans and actual results do not coincide. In addition, it was concluded that the level of participation in budget practices was higher than the industrial company employees participating in the research.