Mersin ili Mezitli ilçesindeki bazı tarım arazilerinde kullanılansu kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden değerlendirilmesi
An assessment on the water resources used for irrigation of certain agricultural territories in Mezitli district of the province of Mersin with regards to their quality as irrigation water
  1. Tez No: 837775
  2. Yazar: ONUR AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MELİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma Mersin ili Mezitli ilçesindeki bazı tarım arazilerinde kullanılan su kaynaklarının sulama suyu kalitesi yönünden değerlendirilmesi, tarım alanlarında tuzluluk probleminin tespiti ve varsa sorunlara çözüm önerileri sunmak amacı ile yürütülmüştür. Araştırmada, sulama amacıyla kullanılan yer üstü ve yer altı sularından örnekleme yoluyla alınan su örnekleri ve bu kaynaklar ile sulama yapılan tarım alanlarından 0-30, 30-60 ve 60-90 cm derinlikten alınan toprak örneklerinde bazı fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; çalışmanın yürütüldüğü alanda bulunan toprakların killi, tınlı ve killi-tınlı olduğu görülmüştür. Ağustos ayında alınan toprakların pH değerlerinin 7,46-7,90 EC değerlerinin 956-1127 µmhos/cm arasında, temmuz, ağustos, eylül, ekim ayları sulama suyu örneklerinin pH değerleri 7,04-8,26, EC değerlerinin 292-1103 µmhos/cm arasında değiştiği görülmüştür. Su örnekleri, ABD Tuzluluk Laboratuvarı Sınıflandırma sistemine göre C2S1 ve C3S1 sulama suyu sınıfında olup, orta ve yüksek tuzludur. Sonuç olarak, sulama periyodu (Temmuz-Ekim) boyunca su örneklerinde nitelik ve nicelik yönünden önemli farklılıklar çıkmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to evaluate the quality of irrigation water resources, salinity levels of farmlands, and recommendations for the problems relevant to those subjects in irrigation areas of Mersin Province Mezitli Distrcit. In research, disturbed soil samples were taken from the 0-30, 30-60 and 60-90 cm soil depths by using auger hole technique in irrigated lands. Some physical and chemical contents of soils samples were determined. Water samples taken from the surface and underground water resources regularly during the irrigation season were analyzed. In results, soils are is clay, clay-loam and loam textures. The for soil samples taken in August showed that pH and EC values were 7,46-7,90 and 956-1127 µmhos/cm respectively. Water samples taken in July, August, September, October showed that pH and EC content were 7,04-8,26 and 292-1103 µmhos/cm respectively.According to USSL (United State Salinity Laboratory), water samples belong to C2S1 and C3S1 grade of medium to high salinity. In result, none differences were observed about quality and quantity of water samples during the periods July-October.