İlkokul hayat bilgisi ders kitaplarındaki toplumsal cinsiyet algısı
Gender perception in primary school life science textbooks
- Tez No: 639385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TOKGÖZ GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflarda okutulan hayat bilgisi ders kitaplarını, toplumsal cinsiyet bağlamında incelemektir. Nitel desene sahip olan çalışmada dokümantasyon yöntemi kullanılarak toplanan verilerin içerik analizi yapılmıştır. Çalışmada, hayat bilgisi ders kitaplarında yer alan metin ve görseller incelenerek altı adet alt probleme cevap aranmıştır. Bu amaçla kitaplarda yer alan karakterlerin cinsiyetlere göre dağılımı belirlenip, bu karakterlerin yaptıkları meslekler, oynadıkları oyun ve yaptıkları sportif faaliyetler, kişilerin sahip oldukları tutum, davranış ve kişilik özellikleri ve yaptıkları ev işleri toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında incelenmiştir. Bununla birlikte; kitaplarda yer alan toplumsal cinsiyet eşitsizliği karşıtı olumlu örnekler de incelenerek çalışmanın bir diğer alt problemi olarak cevap aranmıştır. Çalışmanın sonucuna göre; incelenen ders kitaplarında toplumsal cinsiyet eşitsizliği algısı yaratabilecek örneklerin yer aldığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte bu algıyı ortadan kaldırabilecek örneklerin de varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examining the life science text books, which are studied in primary schools in the first, second and third grades in 2019-2020 education academic year, in context of gender. In this qualitative study, the content analysis of data that are collected by the means of documentation is done. In the work, it is searched for an answer to the six sub problems by examining the texts and the visuals in the life science textbooks. Within this context, the distribution of the gender is determined and these characters, jobs, games they play, their sportive activities, their attitudes, behaviors, personal qualities and house works that they do, are examined by means of gender. In addition to this, it is searched for an answer to another sub problem which occurs in the textbooks via examining the positive examples of anti-gender inequality. According to the result of the study; it is concluded that, there are examples which can create gender perception. However it is detected that there are also examples which can eliminate this perception.