Psikodrama temelli beceri eğitim programının ilkokul öğrencilerinin iletişim ve empatik beceri düzeyine etkisi
The effect of a psychodrama-based skills training program on primary school students' communication and empathic skill levels
  1. Tez No: 1009837
  2. Yazar: TUĞÇE KÜSKÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KARATEPE, PROF. DR. ZEYNEP HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Çocukluk döneminde kazanılan iletişim becerileri, bireyin yalnızca duygu ve düşüncelerini aktarma kapasitesini değil, aynı zamanda toplumsal çevreye uyum sağlama potansiyelini de belirlemektedir. Bu becerilerin merkezinde yer alan empati ise; bireyin başkasının penceresinden dünyaya bakabilmesini sağlayarak sosyal bağları güçlendiren ve çatışma çözme yetisini destekleyen temel bir beceridir. Özellikle sosyal öğrenmenin hız kazandığı ilkokul yıllarında bu iki yetkinliğin geliştirilmesi, çocukların sağlıklı bir benlik algısı oluşturmaları ve olumlu akran ilişkileri geliştirmeleri açısından önemli bir konuma sahiptir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, psikodrama temelli beceri programının ilkokul öğrencilerinin iletişim ve empatik beceri düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, 2025-2026 eğitim-öğretim yılında Mersin ili Mezitli ilçesindeki devlete bağlı bir ilkokulda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Bu araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, iletişim ve empati düzeyi düşük olan kırk öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrenciler, yansız atama yoluyla her biri beş kişiden oluşan beş deney; yirmi kişiden oluşan bir kontrol grubuna ayrılmıştır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin iletişim beceri ve ve empatik eğilim düzeylerini ölçmek amacıyla KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği-Çocuk Formu ve İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında deney grubuna; araştırmacı tarafından geliştirilen haftada bir oturum olmak üzere toplam 6 hafta süren Psikodrama Temelli Beceri Eğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilerle ise deney grubundaki çalışma konularıyla eş zamanlı ve içerik bakımından örtüşen mevcut okul rehberlik programına ait etkinlikler araştırmacı taraından uygulanmıştır. Programın tamamlanmasının ardından her iki gruba da son testler bir hafta sonrasında uygulanmıştır. Araştırmada Psikodrama Temelli Beceri Eğitim Programı uygulama öncesi deney ve kontrol gruplarının denkliğini belirlemek üzere gruplar için t-testi yapılmıştır. Deneysel işlem öncesinde ve sonrasında grupların ölçeklerden elde edilen puan ortalamaları belirlenmiş, farklılıkların anlamlı olup olmadığı dolaysıyla araştırmacı tarafından geliştirilen programın anlamlı olup olmadığı (tekrarlı) ölçümler için iki yönlü ANOVA analizi ile test edilmiştir. Araştırma bulguları, psikodrama temelli beceri eğitim programına katılan deney grubunun iletişim becerileri ve empatik eğilim düzeylerinde, kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, psikodrama ekolü çerçevesinde yapılandırılan beceri eğitim programının, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin iletişim becerisi ve empatik eğilim düzeylerini geliştirdiği anlaşılmaktadır. Deney grubunda gözlenen anlamlı farkın, psikodrama tekniklerinin mevcut programda kullanılan yöntemlere kıyasla daha işlevsel ve dönüştürücü bir etkiye sahip olmasından kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Communication skills acquired during childhood determine not only an individual's capacity to convey emotions and thoughts but also their potential to adapt to the social environment. Empathy, which lies at the center of these skills, is a fundamental ability that strengthens social bonds and supports conflict resolution skills by allowing the individual to look at the world from another's perspective. Developing these two competencies, especially in the primary school years when social learning gains momentum, is of great importance for children to develop a healthy self-perception and positive peer relationships. In this context, the main purpose of the study is to examine the effect of a psychodrama-based skill program on the communication and empathic skill levels of primary school students. The research was carried out with 4th-grade students studying at a public primary school in the Mezitli district of Mersin province in the 2025-2026 academic year. In this study, a quasi-experimental model with pre-test and post-test control groups was used. The sample of the study consists of forty students with low levels of communication and empathy. These students were divided into five experimental groups of five people each and one control group of twenty people through random assignment. As data collection tools, the KA-Sİ Empathic Tendency Scale-Child Form and the Communication Skills Scale were used to measure the communication skills and empathic tendency levels of the students. Within the scope of the research, a 6-week Psychodrama-Based Skill Training Program, developed by the researcher and consisting of one session per week, was applied to the experimental group. For the students in the control group, activities belonging to the existing school guidance program, which coincide with the study topics in the experimental group in terms of time and content, were implemented by the researcher. Following the completion of the program, post-tests were applied to both groups one week later. In the study, a t-test was performed for the groups to determine the equivalence of the experimental and control groups before the application of the Psychodrama-Based Skill Training Program. The mean scores obtained by the groups from the scales before and after the experimental procedure were determined, and whether the differences were significant—and therefore whether the program developed by the researcher was significant—was tested with a two-way ANOVA analysis for repeated measures. Research findings show that there is a statistically significant increase in the communication skills and empathic tendency levels of the experimental group participating in the psychodrama-based skill training program compared to the control group. These results indicate that the skill training program structured within the framework of the psychodrama school improves the communication skills and empathic tendency levels of 4th-grade primary school students. It can be said that the significant difference observed in the experimental group is due to the fact that psychodrama techniques have a more functional and transformative effect compared to the methods used in the current program.