Ebî Bekr b. Muhammed el-Hudayrî es-Süyûtî'nin ahiret hayatını anlatan risalesinin 17. yüzyıla ait bir tercümesi (Dil incelemesi-metin-sözlük-dizin-tıpkıbasım)
A 17th century translation of Ebî Bekr b. Muhammed el-Hudayrî es-Süyutî's tractate describing the afterlife (Language analysis-text-dictionary-index-facsimile)
  1. Tez No: 837792
  2. Yazar: AYŞE SÜMEYYE YUMAKGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜRSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 482
Özet
Ebî Bekr B. Muhammed El-Hudayrî es-Süyutî'ye âit bir risâlenin tercümesi olduğu bilinen eser 17.yüzyıla âittir. Hem eserin muhtevâsında hem de yazmaya âit açıklamada yer alan bilgilere göre, Osmanlı sultanı I.Ahmed'in emri ile oluşturulmuş bir tercüme eserdir. Bu eser genelde ahiret hayatı ve daha özelde Hz. Muhammed'in atalarının ahiretteki durumunu konu edinmiştir. Müellifi bilinmeyen bu yazma eser Fransız“Gallica Bibliothèque Numérique”kütüphanesinde kayıtlıdır. 17.yüzyıla ait bir tercüme olan ve 52 varaktan oluşan eserin transkripsiyon, dil incelemesi ve dizin-sözlük incelemeleri hazırlanmış, ekler bölümünde ise metnin tıpkıbasım hali verilmiştir. Klasik Osmanlı Türkçesi dönemine ait bu eser üzerinde yapılan tez çalışmasında, dönemin dil özelliklerinin ortaya konmasının yanı sıra sözlük incelemesi ile de söz varlığının tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The work which translates the manuscript of Ebî Bekr B. Muhammed El-Hudayrî es-Süyutî, had written in the 17th century. We can recognize the fact that the work had composed by the decleration of Ottoman Sultan Ahmed , by reading both in the content of the work and the introduction of“Gallica Bibliothèque Numérique”library. Also the work is about the hereafter but specifically focesed on Hz. Muhammad's ancestors in the hereafter. The translation is in the“Gallica Bibliothèque Numérique”librarys' inventory. However there is not information about who is the autor of the transcription in to Ottoman language. The reviews of thesis based on transcription, language view and index-dictionary of the work consists of 52 leaves, were prepared. In the appendices, the facsimile version of the text is given. This thesis study belongs to. The period of Classical Ottoman Turkish is analyzed by this thesis whis is both revealing the language features of the period and aimed to determine the vocabulary with dictionary analysis.