Sezaryen doğumlarda neonatal advers sonuçların robson klasifikasyonu ile değerlendirilmesi
Evaluation of neonatal adverse outcomes in caesarean births using the robson classification
- Tez No: 837798
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜL YAPAR EYİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Yüksek riskli gebelerin sevk edildiği tersiyer merkez olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Robson (R) sınıflamasına göre sezaryen (CS)ları gruplayarak neonatal advers sonuçlarla ilişkisini incelemektir. Gereçler ve Yöntem: 2019 Eylül ve 2023 Ocak ayına kadar olan dönemde Hastane tabanlı elektronik veri sistemi üzerinden Türkiye Cumhuriyeti(TC) vatandaşları (%88.99) ve yabancı uyruklu kadınlara (%11.01) uygulanan toplam 25 537 CS, Robson On Gruplu Sınıflandırma Sisteminde değerlendirilerek uyruk durumuna göre CS oranları, R dağılımı, neonatal advers sonuçlar ve nedenleri, hastane yatışı sırasında ölüm varlığı açısından kohort çalışmada karşılaştırıldı. Neonatal advers sonuç, prematürite ve ilişkili komplikasyonlara, konjenital anomalilere, enfeksiyona, asfiksiye, mekonyum aspirasyon sendromuna (MAS), açıklanamayan bebek ölümlerine, dış nedenlere ve diğer koşullara bağlı ölümler olarak tanımlandı. Sonuçlar: Süreçte gerçekleşen toplam 52 926 doğumda CS oranı %48.25, doğumların %96.69 tekil, %3.31 çoğul, gebelik süresi R8'de en kısadır. R dağılımı: R1: %11.57, R2: %10,69, R3: %5,03, R4: %3,44, R5: %38,71, R6: %3,49, R7: %4,17, R8: %6,49, R9: %1,42 ve R10: %15,00 olarak bulunmuştur. Yıllara göre CS oranları; R9 hariç tüm gruplar, özellikle de R5 için çok yüksektir. Uyruk durumu ve yıllara göre farklılık göstermektedir (p=0.001). Yabancı uyruklularda, özellikle 18 yaş altı olmak üzere doğumda anne yaşı daha genç, gebelik sayısı ve yaşayan çocuk sayısı yüksek, 1.
Özet (Çeviri)
Abstract Objectives: To examine the disparities in neonatal adverse outcomes by grouping cesarean sections (CS) according to the Robson (R) classification at Ankara Bilkent City Hospital, which is the tertiary referral center for high-risk pregnancies. Materials and Methods: A hospital-based cohort study was carried out by grouping a total of 25 537 CSs according to the Robson Ten-Group Classification System to compare the neonatal adverse outcomes and their causes and the presence of neonatal/postneonatal deaths during hospitalization for the citizens of the Republic of Turkey (TR) (88.99%) and refugees (11.01%) through the hospital-based electronic data system between September 2019 and January 2023. Neonatal adverse outcome was defined as deaths due to prematurity and related complications, congenital anomalies, infection, asphyxia, meconium aspiration syndrome (MAS), unexplained infant deaths, external causes and other conditions. Results: In a total of 52 926 births, including 96.69% singletons and 3.31% multiples, the CS rate was 48.25. R group distribution was as follows: R1: 11.57%, R2: 10.69%, R3: 5.03%, R4: 3.44%, R5: 38.71%, R6: 3.49%, R7: 4.17%, R8: 6.49%, R9: 1.42% and R10: 15.00%. CS rates were very high for all groups except R9 and especially for R5. In R8, gestational age was the shortest. R distribution varied according to nationality status and years (p = 0.001). In refugees, the maternal age at birth: especially age under 18 was more common than Turkish citizens.