2019-2023 yılları arasında sağlık bilimleri üniversitesi Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğum yapan preeklampsi tanısı almış gebelerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pregnants diagnosed with preeclampsy who gived birth between the yaers 2019-2023 in Şehit Prof. Dr.İlhan Varank Training and Research Hospital
  1. Tez No: 873703
  2. Yazar: EDİP EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Preeklampsi gebeliği komplike eden durumların başında gelmektedir. Maternal/fetal morbidite ve mortaliteye yol açabilmektedir. Preeklampsi için bilinen birçok risk faktörü tanımlanmıştır. Preeklampsi annede kanama bozuklukları, organ yetmezlikleri hatta ölüm gibi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Fetal açıdan preeklampsinin intrauterin büyüme kısıtlılığına yol açabildiği bilinmektedir. İntrauterin büyüme kısıtlılığından, preeklampsi patogenezinde rol oynadığı düşünülen plasental bozukluklar sorumlu tutulmaktadır. Plasental bozuklukların dışında preeklampsi nedeniyle iyatrojenik olarak preterm doğumların gerçekleşmesi olumsuz fetal sonuçlara yol açabilmektedir. Bu çalışmada preeklampsi tanısı almış gebelerin, klinik ve laboratuar verilerinin retrospektif olarak incelenmesi ve maternal-fetal sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ YÖNTEM: Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında kadın hastalıkları ve doğum bölümünde doğum yapan, çalışma kriterlerine uygun 400 preeklampsi tanısı almış gebenin antenatal klinik ve laboratuvar değerlerinin retrospektif incelenmesi planlandı. Hastalar gruplandırılırken ağır preeklampsi olarak ACOG tarafından kabul edilen kriterler kabul edilecektir. Dışında kalan hastalar ise hafif preeklampsi olarak değerlendirilmesi planlandı. Çalışmada yaş, gravida, parite, gebelik haftası, ek hastalık varlığı, hastanede kalış süresi, yoğun bakımda kalmışsa kalış süresi, vital bulguları, bebeğin yoğun bakım ihtiyacı, yoğun bakımda yatmışsa kalış süresi, apgar, fetal anomali varlığı, anne-bebek ölümü hasta dosyasındaki anamnez bölümünden temin edilmesi planlandı. Hastanın kullandığı antihipertansif ilaçlar ve dozları, ek antihipertansif ilaç ihtiyacının olup olmadığı, IV magnezyum profilaksisi alıp almadığı, laboratuar sonuçları elektronik dosyalardan araştırılacaktır. BULGULAR: Çalışmaya katılanların tanı haftası ortalaması 36,67±3,28 ve doğum haftası ortalaması 36,99±3,05 olarak belirtilmiştir. Katılımcıların hastanede kalış süresi ortalaması 3,94±2,31 gün olup, gravida ortalaması 2,53±1,62 ve parite ortalaması 1,14±1,26'dır. Bebek kilosu ortalaması 2,768±0,795 kg olarak kaydedilmiştir. Doğum şekli açısından, katılımcıların %39,25'i normal spontan doğum (NSD) yaparken, %60,75'i sezaryen (CS) ile doğum yapmıştır. Hafif ve şiddetli preeklampsi (PE) oranları sırasıyla %41,43 ve %58,57 olarak bulunmuştur. YYB ihtiyacı olanların oranı %41,43, olmayanların oranı %56,07'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RETROSPECTIVE EVALUATAON OF PREGNANT WOMEN DIAGNOSED WITH PREECLAMPSIA WHO DELIVERED AT HEALTH SCIENCES UNIVERSITY SANCAKTEPE ŞEHİT PROF. DR. İLHAN VARANK TRAINING AND RESEARCH HOSPITAL BETWEEN 2019-2023 OBJECTIVE: Preeclampsia is one of the leading complications of pregnancy, contributing to significant maternal and fetal morbidity and mortality. Numerous risk factors for preeclampsia have been identified. Preeclampsia can lead to adverse maternal outcomes such as bleeding disorders, organ failures, and even death. From the fetal perspective, preeclampsia is known to cause intrauterine growth restriction (IUGR), which is attributed to placental abnormalities thought to play a role in the pathogenesis of preeclampsia. Besides placental disorders, iatrogenic preterm births due to preeclampsia can also result in adverse fetal outcomes. This study aims to retrospectively analyze the clinical and laboratory data of pregnant women diagnosed with preeclampsia and evaluate maternal and fetal outcomes. MATERIALS AND METHODS: A retrospective analysis was planned for 400 pregnant women diagnosed with preeclampsia who delivered in the obstetrics and gynecology department at Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital between January 1, 2019, and December 31, 2023, meeting the study criteria. Patients will be categorized based on the criteria defined by ACOG for severe preeclampsia, and those not meeting these criteria will be classified as having mild preeclampsia. The study will gather data on age, gravida, parity, gestational age, presence of comorbidities, hospital stay duration, intensive care unit (ICU) stay duration if applicable, vital signs, neonatal ICU requirements, ICU stay duration if applicable, Apgar scores, presence of fetal anomalies, and maternal and neonatal mortality from patient files. The antihypertensive medications used, their dosages, the need for additional antihypertensive medications, whether IV magnesium prophylaxis was administered, and laboratory results will be obtained from electronic records. RESULTS: The average gestational age at diagnosis was 36.67±3.28 weeks, and the average gestational age at delivery was 36.99±3.05 weeks. The average hospital stay was 3.94±2.31 days, with a mean gravida of 2.53±1.62 and a mean parity of 1.14±1.26. The mean neonatal birth weight was 2,768±0.795 kg. Regarding delivery methods, 39.25% of participants had normal spontaneous deliveries (NSD), while 60.75% delivered via cesarean section (CS). The rates of mild and severe preeclampsia (PE) were 41.43% and 58.57%, respectively. The proportion of those requiring neonatal intensive care was 41.43%, while 56.07% did not require such care.