Sınıf II maloklüzyon tedavisinde kullanılan şeffaf plak mandibular ilerletme apareyi ile twin block apareyinin 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of clear aligner mandibular advancement appliance and twin block appliance used in the treatment of class II malocclusion using 3D finite element method
  1. Tez No: 909264
  2. Yazar: MUHTEBER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA BULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN HEZENCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı Sınıf II maloklüzyona sahip bireylerin fonksiyonel ortodontik tedavisinde kullanılan Twin Blok ve Mandibular İlerletme (Mandibular Advancement) (MA) apareylerinin, maksillomandibular kompleks ve temporomandibular eklem (TME) üzerindeki etkilerinin 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi (3D FEM) ile karşılaştırılmasıdır. Her apareyin farklı tasarım ve kuvvet aktarım özelliklerine sahip olması nedeniyle, her biri için ayrı ayrı modelleme yapılmıştır. Bu doğrultuda iki farklı simülasyon modeli oluşturulmuştur. Birinci modelde Twin Blok apareyinin modellemesi yapılmıştır. Bilgisayar destekli modelleme sürecinde elde edilen dental modeller üzerinde, üst çenede ikinci premolar ve birinci molar dişleri; alt çenede ise tüm anterior ve premolar dişleri kapsayacak şekilde, oklüzal yüzeylerle temas eden alan yaklaşık 4–5 mm kalınlığında olacak şekilde üç boyutlu olarak tasarlanmıştır. Literatürde, mandibulanın öne konumlandırılması durumunda temporal kasın posterior liflerinin istirahat pozisyonunda ortalama 12 N'luk bir kuvvet oluşturduğu rapor edilmiştir. Bu bilimsel veriler temel alınarak, bu çalışmada Twin Blok apareyinin mandibulayı ileri konumlandırma etkisi 12 N'luk kuvvet değeriyle simüle edilmiştir. İkinci modelde ise MA apareyi kullanılmıştır. MA apareyi ise, tüm dişleri kapsayacak ve ortalama 0.75 mm kalınlıkta olacak biçimde ANSYS SpaceClaim (Version 22.0, Canonsburg, Pennsylvania, ABD) yazılımı kullanılarak üç boyutlu olarak modellenmiştir. Mandibulanın öne konumlandırılması durumunda temporal kasın posterior liflerinin istirahat pozisyonunda ortalama 12 N'luk bir kuvvet oluşturduğu için bu apareyde de kuvvet 12 N alınmıştır. Simülasyon sonuçları, Twin Blok apareyinin dişlerde daha fazla yer değiştirme ile sonuçlandığını ve alt keser dişleri daha fazla prokline ettiğini göstermektedir. Her iki apareyde de maksillada dişlerin distalizasyonu ve mandibulada dişlerin mesializasyonu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, Twin Blok simülasyonunda kondil ve diskte oluşan stres miktarı, MA apareyine kıyasla daha yüksek seviyelere ulaşmıştır. Maksilla ve mandibular kemik noktalarındaki yer değiştirme miktarı, Twin Blok simülasyonunda daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre Twin Blok apareyinin dental ve iskeletsel etkisi, MA apareyine göre daha fazla gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Twin Block, MA, Sonlu Elemanlar Analizi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of the Twin Block and Mandibular Advancement (MA) appliances, which are used in the functional orthodontic treatment of individuals with Class II malocclusion, on the maxillomandibular complex and temporomandibular joint (TMJ) using the three-dimensional finite element method (3D FEM). Due to the different design and force transmission characteristics of each appliance, separate modeling was performed for each. In this context, two different simulation models were created. In the first model, the Twin Block appliance was modeled. On the dental models obtained during the computer-aided modeling process, in the maxilla, the second premolar and first molar teeth; and in the mandible, including all anterior and premolar teeth, the area contacting the occlusal surfaces was designed in three dimensions with a thickness of approximately 4–5 mm. In the literature, it has been reported that the posterior fibers of the temporalis muscle generate an average force of 12 N in the resting position when the mandible is positioned forward. Based on this scientific data, in this study, the mandibular advancement effect of the Twin Block appliance was simulated with a force value of 12 N. In the second model, the MA appliance was used. The MA appliance was modeled in three dimensions using ANSYS SpaceClaim (Version 22.0, Canonsburg, Pennsylvania, USA) to cover all teeth and with an average thickness of 0.75 mm. Since the posterior fibers of the temporalis muscle generate an average force of 12 N in the resting position when the mandible is positioned forward, the force was also taken as 12 N for this appliance. The simulation results showed that the Twin Block appliance resulted in more displacement of the teeth and greater proclination of the lower incisors. In both appliances, distalization of the teeth in the maxilla and mesialization of the teeth in the mandible were observed. In addition, the amount of stress generated in the condyle and disc in the Twin Block simulation reached higher levels compared to the MA appliance. The amount of displacement at maxillary and mandibular bone points was found to be higher in the Twin Block simulation. According to the findings obtained in our study, the dental and skeletal effects of the Twin Block appliance were observed to be greater compared to the MA appliance. KEYWORDS: Twin Block, MA, 3D FEM