Covid-19 salgın sürecinin işgücü piyasasına etkisi
The impact of the Covid-19 outbreak duration on the labour market
  1. Tez No: 837828
  2. Yazar: İLYASHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SAPANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
2019 yılının sonuna doğru Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19, Çin sınırlarını aşıp tüm dünyaya yayılarak bir küresel salgına dönüşmüştür. Salgının Çin üzerinden Avrupa ve tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte Dünya Sağlık Örgütü Covid-19'u 2020 yılının Mart ayında pandemi olarak ilan etmiştir. Salgının hızlı yayılımı ile birlikte ülkeler salgına karşı çeşitli tedbirler uygulamışlardır. Seyahat yasakları, sokağa çıkma yasakları, tam veya kısmî kapanma gibi salgının yayılım hızını önlemek adına alınan tedbirler, toplumsal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilemiştir. Salgına karşı alınan tedbirler ve belirsizliklere bağlı olarak dünya ticaret hacminde büyük bir düşüş meydana gelmiş ve tüm ekonomilerde şiddetli daralmalar ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak küresel büyüme oranları negatif olmuştur ve küresel gelirde azalma meydana gelmiştir. Covid-19 salgını beraberinde bir küresel ekonomik krizi meydana getirirken işgücü piyasaları bu krizden doğrudan etkilenmiştir. Çalışma hayatına yönelik alınan tedbirlere rağmen, ülkemizde ve dünyada istihdam yapısı olumsuz etkilenmiş, yüksek çalışma saatleri kaybına bağlı olarak istihdamda daralmalar meydana gelmiştir. Neo-liberal ideolojiye bağlı olarak uygulanan politikalar doğrultusunda kronik bir sorun haline gelen işsizlik, Covid-19 salgını ile birlikte katlanarak artmıştır. Özellikle kayıt dışı istihdam edilenler, genç işçiler, kadın işçiler ve göçmen işçiler salgının işgücü piyasası üzerindeki etkilerinden en çok etkilenen kesim olmuştur. Covid-19 salgın sürecinin etkileri hem toplumsal yaşamda hem de işgücü piyasasında eşitsiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
Covid-19 which emerged in Wuhan, China towards the end of 2019, crossed the borders of China and spread all over the world, turning into a global epidemic.With the spread of the epidemic through China to Europe and the whole world, World Health Organization declared Covid-19 as a pandemic in March 2020. With the rapid spread of the epidemic, countries have taken various measures against the epidemic. Measures taken to prevent the spread of the epidemic, such as travel bans, curfews, full or partial closure, have adversely affected social and economic life. Due to the measures and uncertainties which taken against the epidemic, there has been a great decrease in the world trade volume and severe contractions have occurred in all economies. As a result, global growth rates have been negative and global income has declined. While the Covid-19 epidemic brought about a global economic crisis, labour markets were directly affected by this crisis. Despite the measures taken for working life, the employment structure in our country and in the world was adversely affected, and there were contractions in employment due to the loss of high working hours. Unemployment, which has become a chronic problem in line with the policies implemented depending on the neo-liberal ideology, has increased exponentially with the Covid-19 epidemic. In particular, informal workers, young workers, female workers and migrant workers have been the most affected by the effects of the epidemic on the labour market. The effects of Covid-19 have been unequal both in social life and in the labour market.