Aşırı turizm algısı ve destinasyon marka değerinin destinasyon memnuniyeti ve tekrar ziyaret niyetine etkisi: Bodrum örneği
The effect of overtourism perception and destination brand equity on destination satisfaction and revisit intention: The case of Bodrum
- Tez No: 837833
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN SOYBALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Aşırı turizm, belirli dönemlerde belirli destinasyonlarda ortaya çıkan aşırı kalabalıkların yol açtığı sosyal, kültürel, ekonomik ve çevre ile ilgili sorunları destinasyonu oluşturan bütün bileşenler çerçevesinde ele alan bir kavramdır. Günümüz iletişim araçlarının ve seyahati kolaylaştıran diğer faktörlerin etkisiyle destinasyonların hazır olmadıkları kalabalıklara maruz kalmaları eskiye oranla çok daha kolay olmaktadır. Her şeyin çok hızlı yaşandığı bu dönem hem destinasyonlar hem turizm işletmecileri hem yasa yapıcılar ve yöneticiler için önemli zorluklarla yüzleşmeyi gerektirmektedir. Bu zorlukların başında ise özellikle turizm gelirlerinin önem arz ettiği ekonomilerde aşırı turizm ile birlikte dikkate alınması gereken turist sayılarının ve turizm gelirlerinin radikal düşüşlerine engel olarak bu süreci yönetmektir. Bu sebeple araştırma kapsamında Bodrum destinasyonunu ziyaret eden turistlerin aşırı turizm algılarının ölçülmesi amacıyla bir ölçek geliştirilmiş sonrasında aşırı turizm algısı ve destinasyon marka değerinin destinasyon memnuniyeti ve tekrar ziyaret niyetine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın belirlenen bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için kuramsal çerçeve belirlendikten sonra ölçek geliştirme süreci uygulamaya geçilmiştir. Araştırmada anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Veri toplama sürecinde havaalanı iç ve dış hatlar gidiş terminallerinde, transfer araçlarında, otel işletmelerinde ve online olarak ulaşılan katılımcılardan elde edilen anketlerin geçerli olan 803 tanesi araştırmanın analizlerinde kullanılmıştır. Analizler sonucunda aşırı turizm algısı ile destinasyon marka değeri, destinasyon memnuniyeti ve tekrar ziyaret niyeti ile arasında negatif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Destinasyon marka değerinin destinasyon memnuniyeti ve tekrar ziyaret niyeti ile arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Ayrıca aşırı turizm algısın destinasyon memnuniyeti ve tekrar ziyaret niyeti üzerinde anlamlı ve negatif etkileri olduğu, destinasyon marka değerinin ise destinasyon memnuniyeti ve tekrar ziyaret niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğu tespit edilmiştir. İlgili literatürde çalışma kapsamında ele alınan aşırı turizm algısını turist açısından ele alan yalnızca bir çalışmaya rastlanılmış, aşırı turizm algısı ölçeğine ise rastlanılmamıştır. Bu çerçevede çalışmanın ulusal ve uluslararası literatüre önemli bir katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Overtourism is a concept that addresses the social, cultural, economic and environmental problems caused by overcrowding in certain destinations in certain periods within the framework of all components that make up the destination. With the impact of today's communication tools and other factors that facilitate travel, destinations are much more susceptible to encountering crowds for which they are unprepared, compared to the past. This era, characterized by the rapid pace of everything, necessitates significant challenges for destinations, tourism operators, legislators, and administrators alike. One of the foremost challenges in economies where tourism revenue is crucial is effectively managing the influx of tourists and preventing radical declines in tourist numbers and tourism revenues that accompany excessive tourism. Therefore, within the scope of the research, a scale was developed to measure the perception of overtourism among tourists visiting the Bodrum destination. Subsequently, the impacts of overtourism perception and destination brand value on destination satisfaction and intention to revisit were examined. After establishing the theoretical framework to achieve these objectives, the scale development process was implemented. Data collection for the research was conducted through a survey method. In the data collection process, valid surveys obtained from participants at the domestic and international departure terminals of airports, transfer vehicles, hotel establishments, and online respondents were used for the analysis of the research. A total of 803 valid surveys were included. The analysis revealed a significant, moderate negative relationship between overtourism perception and destination brand value, destination satisfaction, and intention to revisit. It was determined that there are positive and high-level relationships between destination brand value and destination satisfaction, as well as intention to revisit. Additionally, it was found that overtourism perception has significant and negative effects on destination satisfaction and intention to revisit, while destination brand value has significant and positive effects on destination satisfaction and intention to revisit. In the relevant literature, only one study was found that specifically focused on overtourism perception from the perspective of tourists, and no scale specifically measuring overtourism perception was identified. In this regard, the study is believed to make a significant contribution to the national and international literature.