Yerel halkın gözünden aşırı turizmin değerlendirilmesi: Kıyıköy örneği
Evaluation of over tourism from the point of view of local people: The case of Kiyiköy
  1. Tez No: 883175
  2. Yazar: GÖZDE BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Kıyıköy turizm destinasyonundaki aşırı turizm olgusu incelemek amaçlanmıştır. Bu destinasyonda ikamet edenlerin aşırı turizmi nasıl algıladıkları, aşırı turizme nasıl tepki verdikleri ve aşırı turizme karşı nasıl öneriler geliştirdikleri araştırılmıştır. Nitel araştırma yöntemleriyle gerçekleştirilen bu araştırmanın verileri Kıyıköy'de ikamet etmekte olan 20 kişiden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Veriler MaxQDA programı kullanılarak içerik analiziyle çözümlenmiştir. Bulgular Kıyıköy halkının beldelerinde aşırı turizm olduğuna inandıklarını göstermektedir. Bununla birlikte, yıl boyunca devam eden bir aşırı turizm yerine sadece yaz aylarında ve özellikle dini bayramlar ve resmi tatillerde yaşanan dönemsel bir aşırı turizm yaşandığı algısı olduğu anlaşılmıştır. Kıyıköy'ün yüksek turizm potansiyelinin doğal güzelliklerinden, denizi ve kumsalından, kamp ve karavan turizmi gibi alternatif turizme elverişli olmasından, İstanbul'a yakın olmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Kıyıköy sakinlerinin çoğunluğunun beldenin bir turizm destinasyonu olarak yoğun bir biçimde tercih edilmesinden memnun oldukları ve bu memnuniyetinin öncelikli nedeninin ekonomik kazanç olduğu gözlemlenmiştir. Destinasyonda, turizmin gelişmesine engel olan bazı problemlerin dile getirildiği ve bu problemlerin çözülerek turizmin daha da gelişmesinin istendiği saptanmıştır. Dile getirilen problemlerin önde gelenlerinin sunulan hizmetlerin ziyaretçileri cezbedecek ve onların memnun olmalarını sağlayacak yeterlilikte ve kalitede olmaması olduğu tespit edilmiştir. Bulguları Kıyıköy sakinlerinin beldelerindeki aşırı turizmin olumsuz etkilerinin olduğuna inandıklarını göstermiştir. Sakinlerin çevresel ve ekonomik etkilere daha çok, sosyal olumsuz etkilere ise daha az odaklandıkları anlaşılmıştır. Olumsuz çevresel etkilerin; çöplerle etrafın kirletilmesi, bitki ve hayvanlara zarar verilmesi ve evcil hayvanların beldede bırakılıp gidilmesi olduğu saptanmıştır. Olumsuz ekonomik etkilerin; kiraların aşırı artması, tarım ve hayvancılığın yok olması olduğu tespit edilmiştir. Olumsuz sosyal etkilerin ise; yaşam kalitesinin, toplumsal değerlerin, eğitimin ve çocukların olumsuz etkilenmesi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the phenomenon of overtourism in Kıyıköy tourism destination. It has been researched how the residents of this destination perceive overtourism, how they react to overtourism and how they develop suggestions against overtourism. The data of this research, which was carried out with qualitative research methods, was collected from 20 people residing in Kıyıköy using semi-structured interview technique. The data were analyzed by content analysis using the MaxQDA program. Findings show that the people of Kıyıköy believe that there is excessive tourism in their town. However, it has been understood that there is a perception that there is a periodic overtourism that occurs only in the summer months and especially during religious holidays and public holidays, rather than a year-round overtourism. It has been understood that the high tourism potential of Kıyıköy stems from its natural beauties, sea and beach, being suitable for alternative tourism such as camping and caravan tourism, and its proximity to Istanbul. It has been observed that the majority of Kıyıköy residents are satisfied that the town is widely preferred as a tourism destination, and the primary reason for this satisfaction is economic gain. It has been determined that some problems that prevent the development of tourism in the destination have been expressed and it is desired that these problems be solved and tourism develops further. The leading problems expressed are that the services offered are not of sufficient quality and sufficient quality to attract visitors and ensure their satisfaction. Their findings showed that Kıyıköy residents believed that excessive tourism in their town had negative effects. Residents focus more on environmental and economic impacts and less on negative social impacts. Negative environmental impacts are those; the environment is polluted with garbage, plants and animals are damaged, and pets are abandoned in the town. Negative economic impacts are those; the rents have increased excessively and agriculture and animal husbandry have disappeared. Negative social effects are those; the quality of life, social values, education and children are negatively affected.