Suriyeli göçmen ergenlerde sosyal uyumu yordamada öznel iyi oluş, gelecek beklentileri ve psikolojik sağlamlığın incelenmesi
Examination of subjective well-being, future expectations and psychological resilience in predicting social adaptation in Syrian immigrant adolescents
- Tez No: 837840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ÇEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın amacı, Suriyeli göçmen ergenlerin sosyal uyumlarının belirli demografik değişkenler açısından (cinsiyet, Türkiye'de yaşama süresi, sosyoekonomik düzey) farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek, sosyal uyumları ile öznel iyi oluş, gelecek beklentileri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkileri tespit etmek ve son olarak öznel iyi oluş, gelecek beklentileri ve psikolojik sağlamlıklarının sosyal uyumlarını ne düzeyde yordadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşayan 88 kadın ve 81 erkek olmak üzere toplam 169 Suriyeli göçmen ergen oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak Çocuk Odaklı Sosyal Uyum Ölçeği, Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği, Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği, Psikolojik Sağlamlık Tutum Beceri Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma çerçevesinde toplanan veriler SPSS 26 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, sosyal uyum düzeyinin cinsiyete göre farklılaştığı, kadınların sosyal uyum düzeyinin erkeklerden daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak araştırmada katılımcıların sosyal uyum düzeyinin Türkiye'de yaşama süresi ve sosyoekonomik düzeye göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırmanın değişkenleri arasındaki korelasyonel ilişkilerin analize ilişkin elde edilen bulgular incelendiğinde ise, sosyal uyum ile öznel iyi oluş düzeyleri, sosyal uyum ile gelecek beklentileri, sosyal uyum ile psikolojik sağlamlık puan düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmadaki diğer değişkenlerden gelecek beklentileri ve öznel iyi oluş düzeyleri arasında, öznel iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında ise pozitif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmadaki değişkenlerden gelecek beklentileri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında ise pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmada uygulanan çoklu regresyon analizi bulgularından elde edilen sonuca göre, öznel iyi oluş ve psikolojik sağlamlık değişkenlerinin sosyal uyumun anlamlı bir yordayıcısı olduğu, gelecek beklentileri değişkeninin ise sosyal uyumun anlamlı bir yordayıcısı olmadığı sonucuna varılmıştır. Yordayıcı etkisi bulunan değişkenlerden psikolojik sağlamlık değişkeninin yordayıcı etki gücünün, öznel iyi oluş değişkenine kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the differences in the social adaptatiton of Syrian immigrant adolescents in terms of specific demographic variables (gender, residental duration in Turkey, socioeconomic status), determine the relationships between their social adaptation and subjective well-being, future expectations, and psychological resilience, and identify to what extent subjective well-being, future expectations, and psychological resilience predict their social adaptation. The sample of the study consists of a total of 169 Syrian immigrant adolescents, including 88 females and 81 males, living in different cities in Turkey. In this study, A Personal Information Form was created by the researcher. Child-Focused Social Integration Scale, Adolescent Subjective Well-being Scale, Adolescent Future Expectations Scale, Psychological Resilience Attitude Skill Scale were used to collect the data of in this study. The data collected within the research framework were analyzed using the SPSS 26 statistical program. According to this research results, the level of social adaptation scores had a significant difference in gender variable. In this result, females had with higher levels score comparison to men's social adaptation score. The research findings also revealed that the level of social adaptation did not differ based on residental duration in Turkey and socioeconomic status. Based on the findings obtained regarding the correlational relationships between the variables of the research, a statistically significant, positively and moderately relationship was identified between the levels of social adaptation and subjective well-being Among other variables in the study, a positive and weakly significant relationship was found between future expectations and subjective well-being levels, and between subjective well-being and psychological resilience levels. It was concluded that there was a positive and highly significant relationship between the variables in the study, their future expectations and psychological resilience levels. A statistically significant, positively and moderately relationship was found between the levels of social adaptation and future expectations. A positive, moderately and statistically significant relationship was found between social adaptation and psychological resilience levels. According to the results obtained from the findings of the multiple regression analysis applied in this research, it was concluded that the subjective well-being and psychological resilience variables are significant predictors of social adaptation, while the future expectations variable is not a significant predictor of social adaptation. It was observed that the predictive power of the psychological resilience variable, one of the variables with a predictive effect, was higher than the subjective well-being variable.