Nikotin kullanım bozukluğu ve teknoloji bağımlılığının akademik erteleme ile ilişkisi
The relationship between nicotine use disorder, technology addiction and academic procrastination
  1. Tez No: 837841
  2. Yazar: NİLGÜN SALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı nikotin bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığının akademik erteleme üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmak olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi 50 (%43.1) erkek ve 66 (%56.9) kadın olmak üzere toplamda 116 kişiden oluşmaktadır. Bu örneklem içinde 47 katılımcı sigara kullanan, 69 katılımcı ise sigara kullanmayan kişilerden oluşmaktadır. Bununla birlikte araştırmanın katılımcıları 18 yaş ve üzeri lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşmuştur. Yapılan bu araştırmada; Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi, Akademik Erteleme Ölçeği ve Teknolojik Bağımlılık Ölçeği veri toplama araçları olarak katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; nikotin bağımlılığı ve akademik erteleme arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunmamıştır. Diğer taraftan; teknoloji bağımlılığı ile akademik erteleme arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen diğer bulgular arasında araştırmaya katılan kişilerin yaşları arttıkça nikotin bağımlılığı düzeylerinin arttığı ve sigara kullanan ve kullanmayan gruplar için erkek katılımcıların çevrimiçi oyun bağımlılığı puanlarının, kadın katılımcılara göre anlamlı derecede farklı ve yüksek olduğu yer almaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular teknoloji bağımlılığı ve akademik erteleme arasındaki ilişkinin yorumlanmasında güncel veriler sağlamaktadır. Bu araştırmanın ilerleyen dönemlerde yapılacak benzer çalışma ve uygulamalara ışık tutacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate whether nicotine addiction and technology addiction have an effect on academic procrastination. The sample of the research consists of 116 people in total, 50 (43.1%) men and 66 (56.9%) women. In this sample, 47 participants are smokers and 69 participants are non-smokers. In addition, the participants of the study consisted of undergraduate, graduate and doctoral students aged 18 and over. In this research; Fagerström Nicotine Addiction Test, Academic Procrastination Scale and Technological Addiction Scale were administered to the participants as data collection tools. According to the findings of the research; there was no statistically significant relationship between nicotine addiction and academic procrastination. On the other hand; A statistically significant and positive relationship was found between technology addiction and academic procrastination. Other findings include that nicotine addiction levels increase as the age of the participants in the study increases, and that the online game addiction scores of male participants for smoker and non-smoker groups are significantly different and higher than female participants. The findings obtained in the study provide up-to-date data in interpreting the relationship between technology addiction and academic procrastination. It is anticipated that this research will shed light on similar studies and applications to be conducted in the future.