Yatırımcıların kripto paralarına ilişkin algıları üzerine bir araştırma
A research on investors' perceptions on crypto currencies
- Tez No: 837842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz koşullarında, teknolojik gelişmelerin hızla artması nedeniyle para algısında bir değişim gözlemlenmektedir. Bu değişimlerin arasında, yıllar içinde özellikle kripto paraların öne çıktığı görülmektedir. Literatür incelemeleri, kripto paraların merkezi olmayan bir yapıya sahip olmaları, düzenlemelerin eksikliği ve piyasa koşullarının volatil olması gibi nedenlerle bazı kesimlerce eleştirilse de, diğer bir kesim için geleneksel para birimlerine alternatif bir yatırım aracı hatta geleceğin parası olarak değerlendirildiğini göstermektedir. Bu çalışma, Teknoloji Kabul Modeli (TKM)'nden yararlanarak, yatırımcıların algı ve tutumlarını ölçmek amacıyla Algılanan Risk, Algılanan Uyumluluk, Algılanan Güven, İmaj, Algılanan Güvenlik ve Gizlilik gibi değişkenler ile genişletilerek ele almıştır. Veriler, 405 katılımcıdan Kolayda Örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS veri analizi ve Smart PLS programları kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi ile değişkenler arasındaki ilişkiyi test etmek için kullanılmıştır. Algılanan Gizlilik ve Güvenlik, Algılanan Kullanışlılık, Algılanan Kullanım Kolaylığı ve İmaj değişkenlerinin Tutum üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, Algılanan Gizlilik ve Güvenlik, Algılanan Kullanışlılık, Algılanan Kullanım Kolaylığı, Algılanan Uyumluluk, Tutum ve İmaj değişkenlerinin Kullanım Niyeti üzerinde anlamlı ve olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, Teknoloji Kabul Modeli ve yapısal eşitlik modellemesi konusunda çalışanlara önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, a change is observed in the perception of money due to the rapid increase in technological developments. Among these changes, it is seen that especially cryptocurrencies have come to the fore over the years. Literature reviews show that although cryptocurrencies are criticized by some for their decentralized structure, lack of regulations and volatile market conditions, for others, they are considered as an alternative investment tool to traditional currencies and even as the money of the future. This study, using the Technology Acceptance Model (TAM), has expanded it with variables such as Perceived Risk, Perceived Compliance, Perceived Trust, Image, Perceived Security and Privacy in order to measure the perceptions and attitudes of investors. Data were collected by Convenience Sampling method from 405 participants. The collected data were used to test the relationship between variables with structural equation modeling using SPSS data analysis and Smart PLS programs. Perceived Privacy and Security, Perceived Usefulness, Perceived Ease of Use and Image variables were found to have a significant and positive effect on Attitude. In addition, it was observed that Perceived Privacy and Security, Perceived Usefulness, Perceived Ease of Use, Perceived Compatibility, Attitude and Image variables had a significant and positive effect on Intention to Use. This study provides important contributions to those working on the Technology Acceptance Model and structural equation modeling.