Teknoparklarda yeni ürünlerin pazarlanabilirliği: Ege Bölgesi Teknopark firmaları üzerine bir araştırma
Marketability of new products in technoparks: A research on Aegean Region Technopark companies
- Tez No: 837845
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küresel pazarın dinamik ve rekabetçi doğası, yeni ürünlerin başarılı bir şekilde pazarlanabilirliğini etkileyen faktörlerin tam olarak anlaşılmasını gerektirir. Teknoparklar, teknolojik ilerlemeler için yuva görevi görerek yenilik ve girişimcilik faaliyetlerini teşvik etmede hayati bir rol oynamaktadır. Bu araştırmada, ürün özellikleri, süreç özellikleri ve yerleşik şirketler tarafından benimsenen pazarlama stratejileri arasındaki etkileşime odaklanarak Ege Bölgesi Teknoparklarında yeni ürünlerin pazarlanabilirliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla Ege Bölgesi'ndeki Teknopark firmalarına bir anket uygulanarak, 294 katılımcıya ilişkin ürün, süreç ve pazarlama karakteristiklerinin analizini içermektedir. Elde edilen bulgular tablolar halinde verilmiştir. Sonuç olarak, Ege Bölgesi Teknoparklarındaki firmaların ürün karakteristiği ile süreç karakteristiği arasında pozitif orta düzeyde, ürün karakteristiği ile pazarlama karakteristiği arasında pozitif orta düzeyde ve süreç karakteristiği ile pazarlama karakteristiği üzerinde pozitif yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The dynamic and permanent features of the global market require new, successful, successful marketability, full availability. Technoparks play a vital role in promoting innovation and entrepreneurial activities, serving as hotbeds for technological advancement. This research continues to investigate the new cheap marketability in the Aegean Region Technoparks by focusing on the strengthening of product features, process features and marketing adopted by companies. For this purpose, a survey is applied to the Technopark contributions in the Aegean Region and 294 relationships related to the analysis of product, process and marketing features are included. The obtained explanations are given in tables. As a result, there is a positive moderate relationship between existing product characteristics and process characteristics in the Aegean Region Technoparks, a positive moderate relationship between product characteristics and marketing characteristics, and a positive highly significant relationship between process characteristics and marketing characteristics.