Irak muhasebe çalışanlarının uluslararası muhasebe/ finansal raporlama standartları ile ilgili bilgi düzeylerinin tespiti: Ninova Sağlık Dairesi örneği
Determining the knowledge levels of Iraq accounting professionals on international accounting/financial reporting standards: Nineveh Health Department example
  1. Tez No: 837849
  2. Yazar: WALEED KHALİD FATHULLAH ALSAQAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küreselleşmeyle birlikte uluslararası piyasalarındaki gelişmeler ve uluslararası alanda faaliyet gösteren işletmelerin sayısının artması ortak bir muhasebe/ finansal raporlama dilinin geliştirilmesini gerekli kılmıştır. İşletme faaliyetlerinin uluslararası sınırları aşması, sermaye piyasalarındaki gelişmeler ve yeni finansal araçların ortaya çıkması ile birlikte ise, zaman zaman çokuluslu şirketlerin finansal tablolarının karşılaştırılabilirliği konusunda sorunlarla karşı karşıya kalınmıştır. Ortaya çıkan bu sorunları aşmak için farklı ülkelerde uygulanan farklı muhasebe ve finansal raporlama standartları yerine, birbirine uyumlu, tüm ülkelerde kullanılabilen tek bir finansal raporlama dilinin oluşturulması yönünde dünya üzerinde bir eğilim oluşmuştur. Irak'ta tüm işlemler Irak Tekdüzen Muhasebe Sistemine göre ve tekdüzen hesap planı kullanılarak yapılmaktadır. Irak' ta Muhasebe ve Denetim Standartları Kurulu tarafından 1992 yılında standartların çevirisi yayımlanmıştır. 14 tane standardın sadece kendilerince önemli gördükleri kısımlarını Arapçaya çevirmişlerdir. Hem standartlarda hem de Irak Tekdüzen Muhasebe Sisteminde yer alan konuları da çevirmemişlerdir. Irak'da standartlara uyumlaştırma çalışmaları sonucu muhasebe uygulamaları ile mevcut muhasebe uygulamaları arasında farklılıklar oluşmaktadır. Irak Muhasebe Çalışanlarının bu farklılıklar hakkında bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, muhasebe meslek mensuplarının söz konusu standartlar hakkında bilgi sahibi olmaları önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Irak'da Ninova Sağlık Dairesi'nde görev alan muhasebe çalışanlarının Uluslararası Muhasebe / Finansal Raporlama Standartları hakkındaki bilgi düzeyleri tespit edilmesi ve muhasebe meslek mensuplarının öğrenim düzeyleri, yaşları, cinsiyetleri ve tecrübe düzeyleri de dikkate alınarak Uluslararası Muhasebe / Finansal Raporlama Standartları'na bakış açıları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to Globalization, developments in international markets and the increase in the number of businesses operating in the international arena necessitated the development of a common accounting/financial reporting language. With the business activities crossing international borders, the developments in the capital markets and the emergence of new financial instruments, problems have been encountered from time to time regarding the comparability of the financial statements of multinational companies. In order to overcome these emerging problems, there has been a trend in the world to create a single financial reporting language that is compatible with each other and can be used in all countries, instead of different accounting and financial reporting standards applied in different countries. All transactions in Iraq are carried out according to the Iraqi Uniform Accounting System and using a uniform chart of accounts. The translation of the standards was published in 1992 by the Accounting and Auditing Standards Board in Iraq. They translated only the parts of 14 standards that they consider important to Arabic. They did not translate the issues included in both the standards and the Iraqi Uniform Accounting System. As a result of efforts to harmonize standards in Iraq, there are differences between accounting practices and current accounting practices. Iraqi Accounting Staff should be made aware of these differences. For this reason, it is important for professional accountants to be knowledgeable about these standards. The aim of this study is to determine the level of knowledge of the accounting professionals working in the Nineveh Health Office in Iraq about International Accounting / Financial Reporting Standards and to take into account the education level, age, gender and experience level of the accounting professionals. perspectives were tried to be presented.