Pediatrik üst gastrointestinal endoskopi girişiminde sedasyon amaçlı ketamin-propofol ve ketamin-deksmedetomidin kombinasyonlarının derlenme süresi ve hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 837880
- Danışmanlar: DR. ŞENAY GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda pediatrik üst gastrointestinal tanısal endoskopi işlemi sırasında uygulanan sedasyonda Ketamin Propofol ile Deksmedetomidin Ketamin kombinasyonlarının sedasyon derinliğine ulaşma süresi, işlem süresi, derlenme süresi ve advers olaylar üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu retrospektif çalışmaya, Mayıs ve Kasım 2021 tarihleri arasında hastanemiz pediatrik endoskopi ünitesinde üst gastrointestinal endoskopi işlemi yapılmış olan, 2-16 yaş, ASA I-II toplam 46 hasta dahil edildi. Hastalar; Ketamin +Propofol (Grup: K+P) ve Ketamin+ Deksmedetomidin (Grup: K+D) olarak 2 gruba ayrıldı. Hastaların sedasyon derinliğine ulaşma süresi (BİS=60 skoruna ulaşma anı), işlem süresi, derlenme süresi ve hemodinamik verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Hedeflenen sedasyon derinliğine ulaşma süresi Grup K+P'de (ortalama 1,43 dk.) Grup K+D'ye (ortalama 2.7 dk.) göre anlamlı kısaydı (p=0.001). Benzer şekilde derlenme süresi K+P grubunda (ortalama 27,39 dk.) K+D grubuna (ortalama 41,74 dk.) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede kısa idi (p=0.01). Ortalama arter basıncı 5., 10., 20., 30. ve 40.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effects of Ketamine Propofol and Dexmedetomidine Ketamine combinations on the time to reach sedation depth, sedation duration, recovery time, and adverse events during sedation applied in pediatric upper gastrointestinal diagnostic endoscopy procedures. Materials and Methods: This retrospective study included a total of 46 patients aged 2-16 years, ASA I-II, who underwent upper gastrointestinal endoscopy procedures in our hospital's pediatric endoscopy unit between May and November 2021. Patients were divided into two groups: Ketamine + Propofol (Group: K+P) and Ketamine + Dexmedetomidine (Group: K+D). The time to reach sedation depth (BIS=60 score moment), sedation duration, recovery time, and hemodynamic data of the patients were compared. Results: The time to reach the targeted sedation depth was significantly shorter in Group K+P (average 1.43 min.) compared to Group K+D (average 2.7 min.) (p=0.001). Similarly, the recovery time was significantly shorter in the K+P group (average 27.39 min.) compared to the K+D group (average 41.74 min.) (p=0.01). Mean arterial pressure at 5, 10, 20, 30, and 40 minutes was significantly higher in the K+P group than in the K+D group (p0.05). No significant difference was observed between the two groups in terms of adverse events. Conclusion: We found that the K+P combination provides a fast time to reach the depth of sedation and recovery time, as well as a more stable course of hemodynamics in sedation applications in pediatric upper gastrointestinal interventions, and we concluded that it can be used as an alternative to the K+D combination.