Pediatrik endoskopik girişimlerde sedasyonuygulamarında entegre pulmoner indeks ilesolunum komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory complications with integrated pulmonary index in sedation applications in pediatric endoscopic procedures
  1. Tez No: 808494
  2. Yazar: SEDEF ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KARASU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: EtCO₂ ve entegre pulmoner indeks (EPİ) monitörizasyonu ameliyathane dışı sedoanaljezi uygulanan hastalarda gelişebilecek komplikasyonlarda güvenliği arttıran monitörizasyon yöntemlerindendir. Endoskopist ile ortak hava yolu kullanımı sedasyon altındaki bir çocukta hava yolu komplikasyonları görülme ihtimalini arttırmaktadır. Çalışmamızda pediatrik üst gastrointestinal sistem endoskopilerinde bispektral indeks (BİS), EtCO2 ve EPİ monitörizasyonu eşliğinde yapılan sedasyon uygulamalarında yaş gruplarına göre solunum komplikasyonlarının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve yöntem: Prospektif, gözlemsel çalışmamıza üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılacak olan 3-18 yaşları arasındaki hastalar dahil edildi. Hastalar yaş gruplarına göre 3-6 yaş (Grup 1), 7-12 yaş (Grup 2), 13-18 yaş (Grup 3) olarak gruplara ayrıldı. Hastaların hepsine midazolam ve propofol uygulandı. Hastaların demografik verileri, kalp atım hızı, SpO₂, solunum sayısı, EtCO₂, BİS, EPİ değerleri ve komplikasyonlar kaydedildi. EPİ değerinde
Özet (Çeviri)
Aim: ETCO₂ and Integrated Pulmonary Index (IPI) monitorization is one of the monitoring methods that increase safety in complications that may develop in patients with non-operating room sedoanalgesia. The use of common airway with endoscopist increases the likelihood of airway complications in a child under sedation. In our study, we aimed to evaluate respiratory complications according to age groups in sedation applications performed with bispectral index (BIS), ETCO2 and IPI monitoring in pediatric upper gastrointestinal endoscopy. Materials and methods: Patients aged 3-18 years who were to undergo upper gastrointestinal endoscopy were included in our prospective, observational study. The patients were divided into groups according to age groups as 3-6 years (Group 1), 7-12 years (Group 2), and 13-18 years (Group 3). Midazolam and propofol were administered to all patients. Demographic data of the patients, heart rate, SpO₂, respiratory rate, EtCO₂, BIS, IPI values and complications were recorded. IPI value below