Lise son sınıf öğrencilerinin sosyal medya kullanım amaçlarının girişimcilik niyetlerine etkisi
The effect of high school final students' social media use purpose on entrepreneurship intention
  1. Tez No: 837908
  2. Yazar: EYÜP ALTURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ulusların ekonomik anlamda kalkınması ve yeni iş olanaklarının oluşması noktasında girişimcilik önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu bağlamda Dünya'da ve Türkiye'de sıklıkla kullanılan sosyal medyanın ve kullanım amaçlarının gençlerin girişimcilik algılarına ve niyetlerine ne gibi etkilerinin olduğunun bilinmesi önemli bir konudur. Bu araştırmanın amacı, lise son sınıf öğrencilerinin sosyal medya kullanımlarının ve kullanım amaçlarının girişimcilik niyetlerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda bu araştırmanın evreni olarak 2022-2023 eğitim yılı ikinci yarıyılında İstanbul ili, Sultanbeyli ilçesinde faaliyet gösteren Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı liseler içinde rastgele 6 resmi lise seçilmiş olup bu liselerde öğrenim görmekte olan 600 son sınıf öğrencisi araştırmanın anakütlesini oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise bu öğrenciler içerisinden rastgele seçilmiş 350 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri yüz yüze anket yapılarak toplanmış ancak 30 ankette eksik veya yanlış bilgi olması sebebiyle çalışmaya 320 anket dâhil edilmiştir. Elde edilen verilerin analizlerini yapmak için regresyon, korelasyon ve varyans testleri uygulanmıştır. Yapılan analizler neticesinde ise sosyal medya kullanım amaçlarının girişimcilik niyetine anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca sosyal medya kullanım amaçlarının alt boyutlarından sosyal etkileşim-iletişim amaçlı kullanım ile tanıma ve tanınma amaçlı kullanımın girişimcilik niyetine pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca girişimcilik niyetinin %6 oranla sosyal medya kullanım amaçlarının alt boyutları ile açıklanabileceği bulgusuna varılmıştır. Son olarak araştırmaya katılan öğrencilerden Anadolu lisesinde öğrenim gören öğrencilerin girişimcilik algılarının araştırmaya katılan diğer lise türlerinde öğrenim gören öğrencilerden daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to know the effects of social media and its usage purposes on the entrepreneurship perceptions and intentions of young people. The aim of this thesis is to reveal the effects of high school senior students' social media usage and purposes on their entrepreneurial intentions. For this purpose, 6 official high schools were randomly selected among high schools affiliated to the Ministry of National Education operating in the Sultanbeyli district of Istanbul province in the second semester of the 2022-2023 academic year as the universe of this research, and 600 senior students studying in these high schools constituted the population of the research. The sample of the study consisted of 350 randomly selected students among these students. The data of the research were collected by conducting a face-to-face survey, but 320 surveys were included in the study due to missing or incorrect information in 30 surveys. Regression, correlation and variance tests were applied to analyze the obtained data. As a result of the analysis, it was observed that social media usage purposes had a significant and positive effect on entrepreneurial intention. In addition, it has been observed that the sub-dimensions of social media usage purposes, social interaction-communication, and recognition have a positive and significant effect on entrepreneurial intention. Finally, it was observed that the entrepreneurship perceptions of the students studying in Anatolian high school among the students participating in the research were lower than those studying in other types of high schools participating in the research.