İnsan kaynakları yönetiminde dijitalleşme: Çalışanlar üzerine etkisi
Digitalization in human resources management: Impact on employees
  1. Tez No: 837912
  2. Yazar: BETÜL DEMİRCİ AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Globalleşen dünyada hızla gelişen teknolojik değişimlerin, hayatın her kesiminde yerini aldığı görülmektedir. Teknolojinin bu şaşırtan değişimi örgütlerin işlevlerini daha etkin bir şekilde kullanmasını, istekten çok ihtiyaca dönüştürmektedir. İnsan kaynakları birimi örgütlerde hem iç hem de dış müşteriye hizmet etmesinden dolayı yaşanan teknolojik değişimlerde en aktif şekilde rol oynayacak birim olarak örgütlerde yerini almaktadır. İnsan kaynakları yönetiminde gerçekleşen teknolojik gelişmeler örgütlerin rakiplerine karşı rekabet avantajını elinde tutmasını sağlarken bu gelişmelerden faydalanmayan örgütlerin ise rakiplerinin gerisinde kalacağı öngörülmektedir. İnsan kaynaklarındaki dijitalleşmenin çalışanlar üzerindeki etkisinin incelendiği bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme (mülakat) tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların tecrübelerinden faydalanmak için nitel araştırma yöntemi desenlerinden fenomenoloji yaklaşımı seçilmiş, toplanan verilerin analizi, içerik analizi ile yapılmıştır. Bu bağlamda amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak seçilen katılımcılar 10 kişilik insan kaynakları profesyonellerinden oluşmaktadır. Katılımcılarla gerçekleşen mülakatta, insan kaynaklarındaki yaşanan teknolojik gelişmeleri faydalı bulurken insan ilişkilerinin ve insan kaynaklarındaki istihdamın azalmasını riskli bulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that rapidly developing technological changes in the globalizing world take their place in every part of life. This astonishing change in technology turns organizations' use of their functions more effectively into a need rather than a desire. Human resources units take place in organizations as units that will play the most active role in the technological developments experienced because they serve for both internal and external reasons in organizations. It is foreseen that the technological developments acquired by human resources enable them to retain the competitive advantage against the findings of the methods, while the structures that do not benefit from these developments will lag behind what cannot be seen. In this study, which examines the effect of digitalization in human resources on employees, semi-structured interview technique was used as a data collection method. In order to benefit from the experiences of the participants, the phenomenology approach was chosen from the qualitative research method designs, and the analysis of the collected data was made with content analysis. In this context, the participants selected using the purposeful sampling technique consist of 10 human resources professionals. In the interview with the participants, it was concluded that while they found the technological developments in human resources beneficial, they found the decrease in human relations and employment in human resources risky.