Çalışan motivasyonu ve çalışan sesliliği arasındaki ilişkide iş tatmininin aracılık rolü: Beyaz et sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üzerine bir uygulama
Intermediate role of job satisfaction in the relationship between employee motivation and employee voice: An application on enterprises operating in the white meat sector
  1. Tez No: 837913
  2. Yazar: KİBAR KARGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TANSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı Bandırma'da ki beyaz et sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin çalışan motivasyonu ve çalışan sesliliği arasındaki ilişkide iş tatmininin aracılık rolünü incelemek için yapılmıştır. Araştırmanın veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmaktadır. Araştırmanın evrenini Balıkesir'in Bandırma ilçesindeki beyaz et sektörü oluşturmaktadır. Araştırmada yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Toplanan veriler üzerinde frekans, güvenilirlik ve faktör analizleri yapılmıştır. Ardından normallik testi uygulanmış olup, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Aracı değişken olan iş tatmini ile yapılan regresyon analizi, değişkenlerin birbirlerine karşı etkilerinin tespiti amacıyla uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, çalışan motivasyonun çalışan sesliliği üzerinde anlamlı derecede ve pozitif yönde etki sağladığı ve ayrıca iş tatmininde, çalışan motivasyonu üzerindeki etki düzeyini arttırarak aracı role sahip olduğu sonucuna varılmıştır. İleride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the mediating role of job satisfaction in the relationship between employee motivation and employee voice of businesses operating in the white meat sector in Bandırma. The survey method is used as the data collection method of the research. The population of the research is the white meat sector in Bandırma district of Balıkesir. Face-to-face survey method was used in the research. Frequency, reliability and factor analyzes were performed on the collected data. Then, normality test was applied and correlation and regression analyzes were performed. The regression analysis with the mediating variable job satisfaction was applied to determine the effects of the variables against each other. As a result of the research, it has been concluded that employee motivation has a significant and positive effect on employee voice, and also has a mediating role in job satisfaction by increasing the level of influence on employee motivation. Suggestions were made for future work.