Örgütsel adalet algısının işe yabancılaşma üzerine etkisinde yaşam doyumunun aracılık rolü: Bankacılık sektörü uygulaması
Intermediate role of life satisfaction in the effect of organizational justice on alienation to work: Banking sector implementation
- Tez No: 837914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TANSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknolojinin de etkisiyle artan rekabet ortamı bankacılık sektöründe de farklılık yaratmayı zorunlu kılmaktadır. Tüm sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektöründe de ürün ve hizmetlerin hemen hemen hepsi birbirine benzer özellikler taşımaktadır. Dolayısıyla ürün ve hizmet çeşitliliğinin bu kadar benzerlik taşıdığı sektörde fark yaratacak olan en önemli etken de iş gücüdür. Bu çalışmanın temel amacı bankacılık sektörü çalışanlarının örgütsel adalet algısının işe yabancılaşma üzerine etkisinde yaşam doyumunun aracılık etkisinin ölçülmesidir. Çalışmanın örneklemindeki katılımcılar, Balıkesir İli Bandırma İlçesi'nde faaliyet göstermekte olan bankaların (özel ve kamu) şube çalışanlarından oluşan, anket yoluyla veri toplanabilen 221 kişiden oluşmaktadır. Elde edilen veriler üzerinde frekans analizi, faktör analizi, normallik analizi, güvenilirlik analizleri, çoklu korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına istinaden işe yabancılaşma ve örgütsel adalet algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu, bu anlamlı ilişkide yaşam doyumunun aracılık etkisinin kısmi olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increasing competitive environment with the effect of rapidly developing technology makes it necessary to make a difference in the banking sector. As in all sectors, almost all products and services in the banking sector have similar characteristics. Therefore, the most important factor that will make a difference in the sector, where product and service diversity is so similar, is the workforce. The main purpose of this study is to measure the mediating effect of life satisfaction on the effect of organizational justice perception of banking sector employees on work alienation. The participants in the sample of the study consist of 221 people, who are the branch employees of the banks (private and public) operating in Bandırma District of Balıkesir, and whose data can be collected through questionnaires. Frequency analysis, factor analysis, normality analysis, reliability analysis, multiple correlation and regression analyzes were performed on the obtained data. Based on the results of the analysis, it was observed that there was a significant relationship between work alienation and organizational justice perception, and that the mediating effect of life satisfaction was partial in this significant relationship.