Özel sektörde norm kadro uygulamaları üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on norm staffing practices in the private sector
  1. Tez No: 837919
  2. Yazar: ZEYNEP AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aile Planlaması, İşletme, Family Planning, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Norm kadro kavramı genellikle özel ve kamu sektöründe sorunlar ile anılmaktadır. Kamu ve özel sektörde iş gücü verimliliğinin kullanımı, doğru işe alımın yapılması ve bireysel performansın üst düzeye çıkarılması için norm kadro çalışması aktif olarak kullanılmalıdır. Bu çalışmanın amacı, özel sektörde yer alan ihracat tekstil, mobilya dekorasyon ve perakende firmalarında norm kadro uygulamaları, norm kadroya bakış açısı, teknoloji ve norm kadro uyumu, salgın sonrası norm kadronun değişimi, yeni çalışma modelleri, norm kadronun kavram değişikliği ve norm kadronun uyum süreci gibi kavramlara yönelik sektörel değerlendirmeleri ölçmektir. Çalışmada norm kadronun işleyişini, akademik olarak araştırılarak önerilerde bulunması hedeflenmiştir. Çalışmada özel sektörde yer alan üç firma ile norm kadro süreçleri incelenmiştir. Uygulama alanı olarak insan kaynakları bölümü, perakende bölümü, satış bölümü, finans bölümü, muhasebe bölümü, modelhane bölümü, üretim bölümü, tasarım bölümü, dış ticaret bölümü, idari işler bölümü ve tedarik zinciri bölümü araştırmaya katılmıştır. Çalışmada ilgili üç sektördeki yöneticiler ile görüşmeler gerçekleştirilip görüşme sonrası elde edilen veriler MAXQDA 2020 nitel analiz programına aktarılarak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of norm staff is often referred to in the private and public sectors with problems. The norm staff work should be actively used to use labor productivity in the public and private sectors, to perform the right recruitment and to maximize individual performance. The purpose of this study is the norm staff practices in the export textile, furniture decoration and retail sectors in the private sector, the perspective of the norm staff, the technology and the norm staff compliance, the change of the norm staff after the epidemic, new working models are to measure sectoral assessments for concepts such as the concept change of the norm staff and the harmonization process of the norm staff. The study aimed to make recommendations by researching the functioning of the norm staff academically. In the study, the norm staff processes were examined with three companies in the private sector. Human resources department as application area, retail department, sales department, finance department, accounting department, model department, production department, design department, foreign trade department, administrative affairs department and supply chain department participated in the research. In the study, the results were obtained by conducting interviews with the managers in the three relevant sectors and transferring the data obtained after the interview to the MAXQDA 2020 qualitative analysis program.