İşletmelerde stratejik liderlik süreci ve Türkiye'deki özel dektör işletmelerinde üst düzey yöneticilerin stratejik liderlik uygulamalarına ilişkin bir araştırma
Strategic leadership process and a study about strategic leadership applications of the top level managers in private sector in Turkey
  1. Tez No: 101684
  2. Yazar: SENEM BESLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNEŞ BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
DOKTORA TEZ OZÜ İŞLETMELERDE STRATEJİK LİDERLİK SÜRECİ VE TÜRKİYE'DEKİ ÖZEL SEKTÖR İŞLETMELERİNDE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN STRATEJİK LİDERLİK UYGULAMALARINA İLİŞKİN BİR ARAŞTIRMA Senem BESLER İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof.Dr. Güneş BERBEROGLU Günümüzde işletmelerin gerek ülke sınırlan içinde gerekse uluslararası alanda faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve keskinleşen rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri, üst düzey yöneticiler tarafından alınan stratejik kararlara bağlıdır. Stratejik tercih ve kararlarıyla üst düzey yöneticiler, örgütsel başarının en kritik unsurlarından biridir. Bu durum, üst düzey yöneticilerin stratejik liderlik uygulamalarını etkinlikle nasıl gerçekleştirebileceklerini düşünmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. Stratejik liderlik, birbirleriyle etkileşimli yedi unsurdan oluşan bir süreçtir. Bu unsurlar; işletmeye stratejik yön verilmesi, temel yeteneklerin belirlenmesi, insan sermayesinin geliştirilmesi, yeni teknolojilerin etkinlikle kullanılması, değişime açık bir örgüt kültürünün yaratılması, etik uygulamaların davranışsal bir norm olarak kültüre yerleştirilmesi ve stratejik faaliyetlerin etkin olarak kontrol edilmesi. Bu araştırmanın amacı, ülkemizde özel sektörde faaliyet gösteren ve sektöründe lider olan işletmelerin üst düzey yöneticilerinin stratejik liderlik uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Niteliksel olarak desteklenen bu araştırmada, İ.S.O.'nınIll belirlediği 1999 yılı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde, sektöründe ilk on içinde yer alan işletmelerden ikisinin üst düzey yöneticileriyle yan-yapılandınlmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler ise, tümevarımsal veri analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Tümevarımsal veri analizi sonucunda temalar haline dönüştürülen veriler, araştırmanın bulgularını oluşturmuştur. Bulgular, kendileriyle görüşme yapılan sekiz üst düzey yöneticiden yedisinin vizyon oluşturma ve paylaşılmasını sağlama konusunda yeterli olduklarını göstermiştir. Yine üst düzey yöneticilerin ifadelerinden, insan kaynaklan yönetiminin değerini bildikleri, eğitim çalışmalarına gereken önemi verdikleri ve stratejik amaç ve hedeflere uygun teknolojik yatırımlar yaptıkları anlaşılmıştır. Bulgular ayrıca kendileriyle görüşme yapılan üst düzey yöneticilerin stratejik faaliyetleri etkin olarak kontrol ettiklerini destekler niteliktedir. Bu olumlu olarak nitelendirilebilecek stratejik liderlik uygulamalarının yanında, bazı üst düzey yöneticilerin kalan diğer uygulamaları etkinlikle yerine getirdiklerine ilişkin ifadelerine rastlanılamamıştır. Bulgular, her bir üst düzey yöneticinin sistematik ve düzenli bir şekilde işletmesinin temel yeteneklerini belirleyemediklerini göstermiştir. Aynı şekilde, değişime açık bir kültür yaratma çabası içinde olmalarının yanında bazı yöneticilerin yaratıcılığı geliştirme konusunda yeterli olmadıkları anlaşılmıştır. Son olarak da bazı yöneticilerin uygulamaya dönük etik program ve politikaları oluşturmaya ilişkin ifadelerine rastlanılamamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, stratejik liderlik uygulamasının iyileştirilmesine yönelik önerilerin geliştirilmesini sağlamıştır. Bu durum ise, kendileriyle görüşülen bazı üst düzey yöneticilerin stratejik liderlik uygulamalarını geliştirmeleri gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRATEGIC LEADERSHIP PROCESS AND A STUDY ABOUT STRATEGIC LEADERSHIP APPLICATIONS OF THE TOP LEVEL MANAGERS IN PRIVATE SECTOR IN TURKEY Senem BESLER Department of Business Administration Anadolu University Institute of Social Science, September 2001 Advisor: Prof. Dr. Güneş BERBEROGLU Today, for the businesses both within the country and on the world, sustaining their activities and keeping their existence in the tougher competitive environment depend on strategic decisions made by the top-level managers. With their strategic choices and decisions, top-level managers are one of the most critical components for organizational success. This situation shows that top-level managers must take into consideration how to perform strategic leadership applications effectively. Strategic leadership is a process including seven elements effecting each other. These elements are; giving strategic direction to the business, defining core competencies, developing the human capital, using new technologies effectively, providing a culture that is supporting change, developing an organizational culture in which ethical practices are the behavioral norm and finally controlling of strategic activities effectively. The purpose of this study is to determine the insights of the top-level managers of the leading Turkish private sector companies on their strategic leadership applications. In this qualitatively supported study, the semi-structured interviews have been conducted with the top level managers of two of top ten leading companies in their sector. Targeted companies for research are listed İn I.S.O 500 Great IndustrialCorporations of Turkey in 1999. The interview data is analyzed inductively. The data which was converted into themes at the end of analysis has been findings of study. Findings show that seven of eight top-level managers were sufficient about performing vision and sharing it. From the statements of the top-level managers it has been understood that they were aware of human resource management, they paid attention to employee training, and they invested in technologies appropriate for strategic aims and targets. Findings also support that the top-level managers interviewed with, can control strategic activities effectively. Although the strategic leadership applications were performed positively, as it is understood from their statements, some of the top-level managers couldn't perform other activities as well. Findings show that top-level managers were unable to define the core competencies of the business systematically and regularly. Despite being in an effort to create a culture supporting change, it has been understood that some of the managers don't have enough ability to improve creativity. The last point, as understood from managers' statements is, some of them haven't performed ethical programs and politics related with applications. Findings obtained from study have enable us to develop suggestions about improving strategic leadership applications. This situation shows that it is essential for some top-level managers who are interviewed to improve the strategic leadership applications.