Operating room scheduling with simulation in a government hospital
Devlet hastanesinde simülasyon ile ameliyathane çizelgelemesi
  1. Tez No: 83793
  2. Yazar: ÖZLEM ALTUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Günümüzde, servis sektörü hızla gelişmekte, kaynaklannı arttırmaktadır. Toplumda servis hizmeti veren kurumlar önemli bir yere sahip olmaktadır. Sağlık hizmeti veren hastaneler de bu kurumlardan biridir. Hastaneler insan hayatı ile ilgili servis sektörü olduğu için toplum içinde daha çok önem kazanmaktadır. Verilen hizmetin ve kaynakların etkinliği söz konusudur. Hastanelerdeki insan gücü ve bilgi akışı bilimsel yöntemlerin kullanılmasını gerektirmektedir. Bunu için kaynakların en etkin biçimde kullanılabilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalara örnek olarak ameliyathanelerin çizelgelemesini, personel çizelgelemesini, hasta kabul sistemlerini gösterebiliriz. Yapılan bu çalışmada bir devlet hastanesinde ameliyathanelerin çizelgelemesini içermektedir. Ameliyathanelerin etkinliğinin MedModel isimli bir simülasyon paket programı ile nasıl görülebildiği tanıtılmaktadır. Servis sitemleri, özellikleri, stratejileri ve servis sektörünün yönetimi ilk bölümde anlatılmaktadır. Servis sektörü tanıtıldıktan sonra, çizelgeleme çalışmalarında İrem Özkarahan(Özkarahan, 1995)'ın ve Yonca Tamk(Tamk, 1996)'ın oluşturdukları amaç programlama modellerinden söz edilmektedir. Üçüncü bölümde Simülasyon'nun tanımı ve özellikleri anlatılmaktadır. Son üç bölümde ise devlet hastanesinde yer alan ameliyathanelerin el simülasyonu ve MedModelÇProModeL, 1997) adlı simülasyon programı kullanılarak etkinliklerinin ölçülmesi yer almaktadır. Bu araştırma simülasyon ile yapılan bir çalışmada yapılacak değişiklerin sonucunun daha anlaşılır bir şekilde görüleceğini belirtmiştir. Ayrıca bu yapıdaki bir çalışmanın kullanılacak bir paket program ile görsel olarak da olayların görülmesini sağlayacağı anlatılmıştır. Böylece de gözden kaçan ya da gerçekleşmesi düşünülenlerin görülmesinin mümkün olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the service sector is growing fast and increases its sources to keeping important place in society. The organizations which are in service in the society are keeping important place. One of them is the hospitals which they are giving medical care. The hospitals are becoming more important so that they are interested in human life. Servicing and effecting of resources are very important in this sector. Human resources and knowledge exchange must be used with scientific methods. They have been working on these in better ways such as operation room scheduling, staff scheduling, nurse scheduling and patient acceptance system. This research consists of surgery rooms scheduling at the government hospital. The performance of surgery rooms are represented by using a simulation package program named MedModel (Promodel Coorporation, 1997). Service systems, specialties, strategies, managing the service sector are explained in the first section. After presenting service sector, the following section includes the operation room scheduling with goal programming. In third section, the presenting simulation and its specifics are explained. Other sections, the presenting operation room scheduling with hand simulation and MedModel. This research had mentioned clearly result of simulation package program. With this program, administrator can provide easy solution about scheduling and also he or she can see how to change scheduling.