6360 sayılı Büyükşehir Belediye Yasasının su ve kanalizasyon amaçlı metropoliten kuruluşların hizmet sunumu üzerindeki etkileri: Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi örneği
The effects of the Metropolitan Municipality Law no. 6360 on the service delivery of metropolitan organisations for water and sewerage purposes: The case of Mersin Water and Sewerage Administration
- Tez No: 837933
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma; Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Özelinde, tüm su ve kanalizasyon idarelerinin; 6360 sayılı Büyükşehir Belediye Yasası öncesi ve sonrası durumunu ortaya koyarak, bahse konu süreçte ortaya çıkan sorunları ortaya koymayı ve bu sorunlara karşı çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, su ve kanalizasyon idarelerinin hizmet sınırlarının değiştirilmesinin, Mersin özelinde su kanalizasyon idarelerinin hizmet sunumu üzerindeki etkileriyle; bu hizmetten yararlanan mahalli halkın bu durumu nasıl karşıladığı ortaya koymayı ve ileride bu konuda yapılacak nicel ve nitel araştırmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir. Türkiye'de bulunan su ve kanalizasyon idarelerinin ortak sorunlarına ve bunlara ilişkin bazı çözüm önerilerine değinilmekle birlikte, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Özelinde, su ve kanalizasyon idarelerinin 6360 sayılı Yasa öncesi ve sonrası durumunu ortaya koyarak; su ve kanalizasyon idarelerinin kamu hizmet ölçeğindeki artışın, söz konusu İdarelerin hizmet sunumu üzerindeki etkilerini ve Mersin İl sınırları dâhilinde yapılan alan araştırmasına dayanarak yerel halkın bu durumu nasıl algıladığının araştırılması, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Söz konusu çalışmada, konuya ilişkin literatür taramasına ek olarak, sitemin işleyişi gözlemlenmiş, Mersin İl Mülki Sınırları dâhilinde 600 katılımcıyla gerçekleştirilen alan araştırması neticesinde; Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden hizmet alan katılımcıların, bu hizmetlerden memnuniyetlerine ilişkin cevaplarının, 6360 sayılı yasa sonrası hizmet sunulmaya başlanan alanlarda, merkez ilçelere göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı ve genel olarak memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca mali yapıyla ilgili sorunlar, yatırımların planlanması ve gerçekleştirilmesiyle alakalı sorunlar, görev ve yetki konusunda yaşanan anlaşmazlıklar, personel istihdamıyla alakalı sorunlar, temsil, genel kurullarının oluşum şekli ve atanan idareciler tarafından yönetilmeleriyle alakalı problemlere ilişkin çıkarımlara ulaşılmış ve bunlara ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir. Çalışma, araştırma güvenliğini artırmak için, nicel ve nitel yöntemlerin birarada kullanıldığı, Karma Araştırma Yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem, çalışma içerisindeki nicel ve nitel araştırma verilerinin toplanmasını, analiz edilmesini ve yorumlanmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the situation of all water and sewerage administrations, in particular Mersin Water and Sewerage Administration, before and after the Metropolitan Municipality Law No. 6360, to reveal the problems that emerged in this process and to develop solutions to these problems. Therefore, this study aims to reveal the effects of the change in the service boundaries of water and sewerage administrations on the service delivery of water and sewerage administrations in Mersin; to reveal how the local people who benefit from this service meet this situation and to contribute to future quantitative and qualitative research on this subject. Although the common problems of water and sewerage administrations in Turkey and some solution proposals related to these problems are mentioned, the subject of this study is to reveal the situation of water and sewerage administrations before and after the Law No. 6360, to investigate the effects of the increase in the public service scale of water and sewerage administrations on the service delivery of these administrations and to investigate how the local people perceive this situation based on the field research conducted within the borders of Mersin Province. In this study, in addition to the literature review on the subject, the functioning of the system was observed, and as a result of the field survey conducted with six hundred participants within the Mersin Provincial Administrative Boundaries; it was concluded that the answers of the participants receiving services from Mersin Water and Sewerage Administration regarding their satisfaction with these services differed significantly in the areas where services were started to be provided after the Law No. 6360, compared to the central districts, and that the level of satisfaction was generally high. In addition, problems related to the financial structure, problems related to the planning and realisation of investments, disagreements on duties and authorities, problems related to personnel employment, representation, the formation of the general assembly and the problems related to the management by the appointed administrators have been inferred and solution suggestions have been included. In order to increase research security, the study was conducted with the Mixed Research Method, in which quantitative and qualitative methods were used together. This method involves the collection, analysis and interpretation of quantitative and qualitative research data within the study.