Telafi ve etkinlik hipotezlerinin geçerliliğini ASEAN-5 ülkeleri kapsamında test edilmesi
Testing the validity of compensation and efficiency hypotheses in the scope of ASEAN-5 countries
  1. Tez No: 837934
  2. Yazar: ESRA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECATİ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Küreselleşme ile beraber uluslararası ticaret gelişme göstermiş ve ülkeler birbirleri ile rekabet içerisine girmişlerdir. Ülkelerin ticari dışa açıklık düzeyi yükselmiş ve ticari dışa açıklık ile kamu kesimi büyüklüğü arasındaki ilişkinin yönü araştırmacıların ilgisi çekmiştir. Ticari dışa açıklık ve kamu kesimi büyüklüğü arasındaki ilişkinin yönü, telafi ve etkinlik hipotezleriyle açıklanmaktadır. Bu çalışmada, ASEAN-5 ülkeleri olarak tanımlanan Filipinler, Singapur, Endonezya, Tayland ve Malezya'da ticari dışa açıklık ve kamu kesimi büyüklüğü arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. ASEAN-5 ülkelerine ait 1981-2021 dönemini kapsayan verilerin analize dahil edildiği çalışmada bağımlı değişken olarak kamu kesimi büyüklüğü (kamu harcamalarının GSYİH'ye oranı %), bağımsız değişken olarak da ticari dışa açıklık (ihracat+ithalat/GSYİH) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki Westerlund panel eşbütünleşme testi ile araştırılmıştır. Daha sonrasında da uzun dönem katsayılarına DOLS tahmincisi aracılığıyla ulaşılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda ASEAN-5 ülkelerinde ticari dışa açıklık düzeyi arttıkça kamu kesimi büyüklüğünün azaldığı tespit edilmiştir. ASEAN-5 ülkeleri için etkinlik hipotezinin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalisation, international trade has developed and countries have entered into competition with each other.The level of trade openness of countries has increased and the direction of the relationship between trade openness and public sector size has attracted the attention of researchers.The direction of the relationship between trade openness and public sector size is explained by the compensation and efficiency hypotheses.This study aims to determine the relationship between trade openness and public sector size in the Philippines, Singapore, Indonesia, Thailand and Malaysia, which are defined as ASEAN-5 countries.The data covering the period 1981-2021 for the ASEAN-5 countries are included in the analysis and public sector size (public expenditure to GDP ratio %) is used as the dependent variable and trade openness (exports+imports/GDP) is used as the independent variable. The long-run relationship between the variables was investigated by Westerlund panel cointegration test.Then, the long-run coefficients were obtained through the DOLS estimator.As a result of the research, it was found that the size of the public sector decreases as the level of trade openness increases in ASEAN-5 countries. It is concluded that the efficiency hypothesis is valid for ASEAN-5 countries.