Telafi ve etkinlik hipotezlerinin KEİ için geçerliliğinin analizi
Analysis of the validity of the compensation and efficiency hypothesis for BSEC
  1. Tez No: 939347
  2. Yazar: ALEYNA ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küreselleşme, ulusal sınırların neredeyse ortadan kalktığı günümüz dünyasında, dinamik yapısıyla dünya ülkelerini ekonomik, sosyal ve siyasi yönden etkileyen bir süreçtir. Dışa açık hale gelen ülkeler karşılaşabilecekleri riskleri önlemek amacıyla kamusal müdahaleleri artırmıştır. Telafi ve Etkinlik Hipotezi ticari açıklık ile kamu harcamaları arasındaki bu ilişkiyi anlamlandırmak için iktisat literatüründe kabul görmektedir. Bu tez çalışmasında KEİ için telafi ve etkinlik hipotezlerinin geçerliliği test edilmiştir. 2000-2022 dönemi yıllık verileri baz alınarak Westerlund (2007) panel eşbütünleşme yöntemi ile analiz gerçekleştirilmiştir. Uzun dönem katsayıların hesaplanmasında Genişletilmiş Ortalama Grup Tahmincisi (AMG) kullanılmıştır. AMG tahmincisinden elde edilen sonuçlar; Gürcistan, Moldova ve Sırbistan'da telafi hipotezinin, Türkiye, Romanya, Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan'da ise etkinlik hipotezinin geçerli olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Ukrayna ve Kuzey Makedonya için anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Son olarak değişkenler arasında tek yönlü nedensellik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a process that affects countries economically, socially, and politically, with its dynamic structure in today's world, where national borders have almost disappeared. Open countries have increased government interventions to prevent the risks they may face. The Compensation and Efficiency Hypothesis is approved in the economic literature to make sense of this relationship between trade openness and government expenditures. This study analyzed the validity of the compensation and efficiency hypotheses for BSEC. Analysis was carried out using the Westerlund (2007) panel cointegration method, based on annual data for the period 2000-2022. Augmented Mean Group Estimator (AMG) was used to calculate long-term coefficients. Results from AMG estimator; It has been shown that the compensation hypothesis is valid in Georgia, Moldova and Serbia, and the efficiency hypothesis is valid in Türkiye, Romania, Russia, Bulgaria and Greece. On the other hand, no significant relationship could be detected for Albania, Azerbaijan, Armenia, Ukraine and North Macedonia. Finally, it is concluded that there is one-way causality between the variables.