Production planning systems and otomation of production planning in an order based factory
Üretim planlama sistemleri ve böyle bir sistemin sipariş üzerine üretim yapan bir firmada otomasyonu
  1. Tez No: 83794
  2. Yazar: BEYZA AMANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZEf İkibinli yıllara gireceğimiz şu sıralarda teknolojideki son gelişmelerin sonucu olan otomasyon ve bilgi toplumu olma gereksinimi endüstri ve üretim ortamım oldukça değiştirmiştir. Bu değişim teknolojinin daha da ilerileri gitme hedefi sonucu durağan olmayıp giderek artacaktır. Bu ilerlemeden etkilenen bir diğer sektörde bilgisayar sektörüdür. Hayatımıza girişinden bu yana bütün alanlarda etkisini göstermiş, bir çok problemin çözümünde kolaylıklar getirmiştir. Bu faydalara bağlı olarak da değişim teknolojisi hız kazanmıştır. Bilgisayar teknolojisi ülkemizde hızlı bir yayılma süreci içine girmiştir. Bilgisayarın endüstriyel konulardaki kullanımı yanı sıra çeşitli endüstrilerin tasarımı ve Üretim Planlama sürecinde de kullanılması yaygınlaşmıştır.Bilgisayar, Üretim sürecinin planlanması ve kontrolü yönünde kullanımı çok yaygın konularda biridir. Özellikle Üretim Planlaması, Maliyet ve Verimlilik Analizi, Üretim ve Kalite Kontrolü çok önemlidir. Bunları önemli kılan etken bu çalışmaların üretime yön veren uygulama karalan niteliğinde olmaları, bazı durumlarda ise yönetim kararlarım yönlendiren çıkış kararlarını oluşturmalarıdır. Üretim Planlaması ile ilgili çalışmalar seçenekli olarak yapılır. Çeşitli seçeneklerin somut sonuçlarının kararlaştırılması ile yönetim kararlan belirlenir. Bu tür bir uygulama bilgisayar yardımıyla hızlı ve etkin olarak düzenlenebilir. Bu çalışma Üretim yapan sektörler için önemli olan Üretim Planlama temel bilgileri, Üretim Planlamaya kaynak oluşturan yardımcı modüllerin bir analizi ve bu analiz sonucunda Cient-Server model üzerinde bilgisayara yaptırılması içinVI oluşturulan programı içermektedir. Aynı zamanda bu çalışma sonucu bize Üretim yapan sistemlerin Üretimi Planlama problemleri için bir çok çizelge yaklaşımı olduğunuda gösterecektir. Bu yüzden de şu anda mevcut bulunan başarılı diğer yaklaşımların ve onların fabrika kapasitesi ve planlama çözümlerini açıklanmaya çalışılmıştır. Bu sayede üretim için çok sayıda seçeneği, çözümleri ve her aşamada açıklayıcı bilgileri ile en uygun sonuçlan en kısa zamanda elde etme olanağı sağlanmış ve bunların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
nı ABSTRACT Nowadays, namely on the threshold of 2000's, the need for becoming a society of automation as a result of contemporary developments in technology has changed the environment of industry and production with a large extend. This change will gain speed in accordance with the goal of further developments. The field of computer is another sector, which is influenced by these developments. It has influenced all aspects of our life and facilitated many difficulties. The technology of changing has gained speed as a result of these advantages. The computer technology has entered a rapid process of development. The uses of computers in industrial design and Production Planning as well as processes in industrial fields became widespread. Computer is one of most widespread means of Production process planning and controlling. Particularly, Production planning, cost and productivity analysis and Production and Quality Control are very important. The reason for their importance is their nature of being application decisions directing production and sometimes release decisions directing production decisions. Production Planning studies are performed on a selective basis. The management decisions are established by comparing the concrete results of choices. Computer can arrange an application of this type rapidly and effectively. This study consists of basic information about Production Planning, an analysis of auxiliary modules forming a resource for Production Planning and the program established in accordance with the aim of computerising this over the Client-ServerIV model. This study will show that the Systems making production for us have various approaches to charting for Production Planning problems. Thus, the other available successful approaches, the capacity of their plant and the planning solutions are described. As a result, the possibility of obtaining the most available results rapidly by means of explanatory information for al stages and multiple choices of production.