Kalistenik yöntem ile uygulanan tabata egzersiz protokolünün sedanter kadınlarda antropometrik özellikler ile vücut kompozisyon değerlerine etkisi
The effect of tabata exercise protocol applied by calisthenic method on body composition values with anthropometric especially in sedentary women
- Tez No: 837963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT DAVUT BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada listenik yöntem ile uygulanan tabata egzersiz protokolünün sedanter kadınlarda antropometrik özellikle ile vücut kompozisyon değerlerine etkisini incelemek amaçı ile yapılmıştır. Çalışmada kontrol gruplu olmayan ve ön test- son test yarı deneysel yöntem uygulanmıştır. Araştırmaya tabata egzersiz protokolü uygulamalarına katılan ve herhangi bir diyet desteği almayan, son 6 ay içinde uygulamaya katılmayı engelleyecek ciddi bir rahatsızlık geçirmemiş 25-35 yaş arası sedanter 50 kadın birey gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma kapsamında vücut komposizyon değerlerinden yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı ve vücut iç yağ oranları ile antropometrik özelliklerden ise göğüs çevresi, bel çevresi, karın çevresi, kalça çevresi, sağ-sol bacak çevresi, sağ-sol baldır çevresi ve sağ sol kol çevresi ölçümleri 8 haftalık antrenmanlar öncesinden ve sonrasında test protokollerine uygun bir şekilde alınarak kaydedilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS paket prgramında analiz edilmiştir. Uygulamada tek bir örneklemin antrenman öncesi-sonrası tekrarlanan ölçümler ile örnekleme ait ilgili değişkenlerin antrenman öncesi-sonrasında birbirinden anlamlı ölçüde farklılık gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda verilerin analizinde Eşleştirilmiş Örneklem t Testi (Paired Samples t Test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of examining the effect of the tabata exercise protocol applied by the calisthenic method on body composition values in sedentary women, especially with anthropometric. In the study, a non-control group and pre-test- post-test semi-experimental method was applied. 50 sedentary female individuals aged 25-35 who participated in tabata exercise protocol applications and did not receive any dietary support, who had not suffered any serious discomfort that would prevent participation in the practice in the last 6 months, voluntarily participated in the study. Dec Values under study body composition, age, height, weight, body fat ratio ratios and internal characteristics of anthropometric body fat, chest circumference, waist circumference, abdominal circumference, hip circumference, right-left leg circumference, Right Left Left and right calf around arm circumference measurements at the 8-week training in accordance with the protocol before and after the test has been taken. The data obtained within the scope of the research were analyzed in the SPSS package program. In practice, it has been tried to determine whether the repeated measurements of a single sample before and after training and the relevant variables of the sample differ significantly from each other before and after training. In this context, Paired Sample t Test (Paired Samples t Test) was used in the analysis of the data.