Üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile algılanan sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between health lifestyle behaviors and perceived social support of university student's
  1. Tez No: 837964
  2. Yazar: KHADIJO ABDULLAHI AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişkiyi incelemektir. Tanımlayıcı-kesitsel ilişki arayıcı türdeki çalışmanın bir çalışmadır. Evrenin tüm KBÜ öğrencileri 25 Ocak 25 Mart 2023 tarihileri arasında Karabük Üniversitesinde eğitim gören öğrencileri, Örneklem ise araştırmanın dahil kriterlilerine uyan 250 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplamada sosyo demografik form, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde spearman korelasyon testi, ortalama, medyan, standart sapma kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and cross-sectional study that aims to specify the relationship between healthy lifestyle behaviors and perceived social support of university student's. The study was applied at Karabuk University from 5 January 25 March 2023 and the sample study's inclusion criteria was consisted of 250 students who participated. The data was collected in three form socio-demographic, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Health Lifestyle Behaviors II. The data were analyzed by using date with the normal distribution was examined by spearman correlation and showed variables as mean, median and standard deviation.