İkinci Karabağ Savaşı ile ilgili haberlerin yazılı basında incelenmesi: Sözcü ve Yeni Şafak gazeteleri örneği
Analysis of Second Karabakh War news in print media: A case study of Sözcü and Yeni Şafak newspapers
  1. Tez No: 837970
  2. Yazar: MARAL NAJAFLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET ATABEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Araştırmanın ana konusunu İkinci Karabağ Savaşı`na dair yazılı basındaki haberlerin çerçeveleme kuramı bağlamında farklı açılardan nasıl sunulduğunu saptamak oluşturmaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın kavramsal çerçevesi üç ana bölüm üzerinden temellendirilmiştir. İlk bölümde İkinci Karabağ Savaşı`ının tarihsel süreci ve gelişmeleri ele alınmıştır. Savaşın ortaya çıkış nedenleri, taraflar arasındaki çatışma dinamikleri ve bölgedeki politik ve sosyal faktörler incelenmiştir. Ayrıca, İkinci Karabağ Savaşı`nın uluslararası boyutu ve etkileri bu bölümde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise, öncelikle genel anlamda savaş ve savaşın nedenlerine kısaca değinilmiş, savaşla medya arasındaki ilişkinin boyutları saptanmaya çalışılmıştır. Daha sonra çerçeveleme kuramının temel kavramları ve medya ile olan ilişkisi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuncu, üçüncü bölümde ise, örneklem olarak seçilen Sözcü ve Yeni Şafak gazetelerinde İkinci Karabağ Savaşı`nın başladığı 27 Eylül 2020 tarihinden barış anlaşmasının imzalandığı 10 Kasım 2020 tarihine kadar olan 44 günlük süreçteki konuya ilişkin bütün haberler incelemeye alınmıştır. Haber çerçevelerinin tespitinde literatürde var olan çerçevelerden yola çıkılmış ve konuyla ilgili haberler içerik analizi metoduyla analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda her iki gazetenin de Ermenistan`ın işgalci tavrını ve haksız saldırılarını olumsuz bir şekilde eleştirdiği tespit edilmiştir. Yeni Şafak gazetesinde Ermenistan`ın saldırganlığına karşı daha sert tepkiler verilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti`nin savaş sürecinde Azerbaycan`a sağladığı destek öne çıkartılarak, Türk milletinin Azerbaycan halkıyla dayanışması vurgulanmıştır. Öte yandan, Sözcü gazetesinde yer alan bazı haberlerde, savaşla ilgili daha temkinli ifadeler kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main focus of the research is to determine how news articles in the written press framed the Second Karabakh War from different perspectives within the framework of framing theory. In this context, the conceptual framework of the research is grounded in three main sections. The first section discusses the historical background and developments of the Second Karabakh War. The reasons for the outbreak of the war, conflict dynamics between the parties, and the political and social factors in the region are examined. Additionally, the international dimension and effects of the Second Karabakh War are evaluated in this section. In the second section, a brief overview of war in general and its causes is provided, and an attempt is made to identify the dimensions of the relationship between war and the media. Subsequently, the basic concepts of framing theory and its relationship with the media are thoroughly discussed. In the final, third section, all the news related to the subject during the 44-day period from the start of the Second Karabakh War on September 27, 2020, to the signing of the peace agreement on November 10, 2020, in the selected samples of Sözcü and Yeni Şafak newspapers are examined. Existing frameworks in the literature were used to identify the frames of the news, and the news articles related to the topic were analyzed using content analysis method. As a result of the study, it was found that both newspapers criticized Armenia's aggressive stance and unjust attacks negatively. Yeni Şafak newspaper displayed stronger reactions against Armenia's aggression, emphasizing the support provided by the Republic of Turkey to Azerbaijan during the war and highlighting the solidarity of the Turkish nation with the Azerbaijani people. On the other hand, in some news articles in Sözcü newspaper, more cautious expressions regarding the war were observed.