A time series analysis of the effects of monetary policy on selected macroeconomic variables in Turkey
Para politikasının Türkiye'de seçilmiş makroiktisadi değişkenler üzerindeki etkilerinin zaman serisi analizi
- Tez No: 837975
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada para politikasının Türkiye'deki iktisadi hayatın nabzını tutan makroekonomik göstergeler ile ilişkinin ve nedenselliğin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada yapılan analizin bağımsız değişkeni politika faizi olarak belirlenmiştir. Konut, üretici, tüketici, hisse senedi, motorlu taşıt ve petrol fiyatları; perakende satışlar, döviz kuru, kredi genişlemesi, sanayi üretimi, uzun vadeli hükümet tahvilleri, para arzı tanımları ve bileşik öncü göstergeler analizin bağımlı değişkenlerini oluşturmaktadır. Ampirik analizlerde ARDL sınır ve Toda-Yamamoto nedensellik testleri kullanılmıştır. Yapılan sınır testi sonuçlarında; para politikasının üretici, tüketici ve motorlu taşıt fiyatları, perakende satışlar, döviz kuru, özel sektör kredi genişlemesi, uzun vadeli hükümet tahvilleri, para arzı ve bileşik öncü göstergeler ile uzun dönemde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Politika faizi konut fiyatları ile yalnızca kısa dönemde anlamlı bir ilişkiye sahipken; M2, M3, tüketici ve motorlu taşıt (üretici) fiyatları, kredi genişlemesi ve perakende satışlar ile kısa dönemde anlamlı bir ilişki oluşturmamaktadır. Nedensellik testi sonuçları politika faizi ile M2, M3, üretici ve motorlu taşıt (tüketici) fiyatları, kredi genişlemesi ve döviz kuru arasında çift yönlü; politika faizinden M1'e, tüketici, konut ve motorlu taşıt (üretici) fiyatlarına, perakende satışlara, hükümet tahvillerine ve bileşik öncü göstergelere doğru tek yönlü bir ilişki saptamıştır. Sanayi üretimi, hisse senetleri ve petrol fiyatları ile politika faizi arasında herhangi bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to detect the relationship and the causality between monetary policy and the macroeconomic indicators that keep the pulse of the economic life in Turkey. The independent variable of the analysis was determined as the policy rate. Housing, producer, consumer, stock, motor vehicles and oil prices; retail sales, exchange rate, credit expansion, industrial production, long-term government bonds, money supply and compound leading indicators are also the dependent variables. ARDL limit and Toda- Yamamoto causality tests were used in the empirical analysis. In the results of the bound test; In the long run, a significant relationship was found between producer, consumer and motor vehicle prices, retail sales, exchange rate, private sector credit expansion, long- term bonds, money supply and leading indicators with monetary policy. While the policy rate has a significant relationship with house prices only in the short run; it has not a significant relationship with M2, M3, consumer and producer-based motor vehicles prices, credit extension, retail sales in the short run. The causality test results has detected the bi-directional causality between policy rate and M2, M3, consumer-based motor vehicles and producer prices, credit expansion and exchange rate; uni-directional causality from policy rate to M1, consumer prices, house and producer-based motor vehicles prices, retail sales, long-term bonds and leading indicators. Any relationship was found between industrial production, stocks and oil prices and the policy rate.